Fotograf na piatok: Mario De Biasi

Jeden z najväčších talianskych fotografov Mario De Biasi (1923 – 2013) sa narodil v Bellune, v severotalianskom mestečku pod Alpami a Dolomitmi, neďaleko rieky Piava. Ako desaťročný osirel, a tak sa so staršou sestrou presťahovali k tete do Milána, kde si už od šestnástich rokov zarábal ako technik v rádiu.

Fotograf na piatok: Peter Marlow

V nemocničnej izbe s výhľadom na Temžu 21. februára zomrel významný anglický fotograf Peter Marlow (1952 – 2016). Pôvodne vyštudoval psychológiu, no nakoniec sa rozhodol venovať fotografii. Jeho prvá zákazka bola práca fotografa na výletnej zaoceánskej lodi, čo ho samozrejme neuspokojovalo.

4 živly v Banskej Štiavnici rebelovali plnými kinosálami

V nedeľu večer sa skončil v Banskej Štiavnici 5. ročník Zimného filmového seminára 4 živly, ktorý bol venovaný téme REBÉLIE. Celovečerné aj krátkometrážne filmy rôznych rokov vzniku i krajín pôvodu tvorili počas posledného februárového víkendu program podujatia, ktoré láka do mesta z roka na rok viac návštevníkov a návštevníčok.

Fotograf na piatok: Sebastião Salgado

Brazílsky fotograf Sebastião Salgado (1944) pôvodne vyštudoval ekonómiu. V roku 1969 spoločne s manželkou, Léilou Wanickovou, odchádza do Paríža, kde si dokončuje doktorát. O dva roky neskôr sa sťahujú do Londýna, kde začne pracovať ako ekonóm pre Svetovú organizáciu kávy, post vďaka ktorému chodieva na časté služobné cesty do Afriky.

Fotograf na piatok: Chris Killip

Sociálny fotograf Chris Killip (1946) sa narodil na Isle of Man, ostrove ležiacom medzi Veľkou Britániou a Írskom, ktorý je samosprávnou korunnou dependenciou. Ostrov nie je formálne súčasťou Britského kráľovstva, hoci hlavou štátu je britská kráľovná a v plnej právomoci Británie je obranná a zahraničná politika ostrova.

Premiéry aj tipy pre mladých filmárov na zimných 4 živloch

Filmový seminár 4 živly sa každoročne snaží ponúkať svojim divákom rôznorodé filmové pohľady na zvolenú tému na škále od archívnych klenotov po zástupcov najaktuálnejších kinematografických trendov. Piaty ročník zimnej edície podujatia, ktorý sa uskutoční v Banskej Štiavnici v dňoch 26. - 28. februára 2016, bude venovaný téme Rebélia.

Fotograf na piatok: Thomas Höpker

Historicky prvý nemecký člen agentúry Magnum Tomas Höpker (1936) sa dostal prvýkrát do kontaktu s fotografovaním ako šestnásťročný vďaka fotoaparátu, čo zdedil po starom otcovi. Fotografie vyvolával v kuchyni a v kúpeľni a vďaka ich predaju si prilepšoval aj neskôr počas štúdia dejín umenia a archeológie v rodnom Mníchove.

Filmový seminár 4 živly rebeluje!

Na konci zimy, v dňoch 26. - 28. februára 2016, prinesie Zimný filmový seminár 4 živly do Banskej Štiavnice jedinečné filmy a sprievodné podujatia, venované téme REBÉLIE. Na svoje by si počas jeho trvania mali prísť milovníci filmového umenia, ale tiež rebelanti s príčinou i bez príčiny.

Fotograf na piatok: Saul Leiter

Medzi menej známe mená priekopníkov americkej farebnej fotografie patrí aj Saul Leiter (1923 – 2013). Rodák z Filadelfie pôvodne študoval za rabína, aby tak pokračoval v šľapajách svojho otca. K nevôli rodiny ako dvadsaťtriročný teologické štúdia zanechal a rozhodol sa venovať umeniu. Opustil rodné mesto a presťahoval sa do New Yorku, kde žil až do svojej smrti.

Fotograf na piatok: Nobujoši Araki

Asi najznámejší súčasný ázijsky fotograf Nobujoši Araki (1940) sa narodil v remeselníckej rodine, ktorá sa venovala výrobe tradičných japonských sandálov. K fotografovaniu sa dostal v ranom veku vďaka otcovi, ktorý bol fotografickým nadšencom. Fotografiu neskôr aj vyštudoval na univerzite v Čibe.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia