Fotograf na piatok: Alberto Korda

Zakladateľ kubánskej módnej fotografie, havanský rodák Alberto Korda (1928 – 2001) je známy najmä ako autor ikonickej fotografie Che Guevaru, považovanú za jeden z najlepších portrétov všetkých čias. Pochádzal zo skromných pomerov, jeho otec pracoval na železnici ako telegrafista, matka, ako drvivá väčšina kubánskych žien v tých časoch, bola domáca.

Fotograf na piatok: Viktor Kolář

Jedna z najvýznamnejších postáv súčasnej dokumentárnej fotografie Viktor Kolář (1941) sa narodil v Ostrave do rodiny fotografa, bohéma, majiteľa fotografického ateliéru a predajne, no aj šesťnásobného otca súdržnej rodiny. Vďaka otcovi sa tak dostal už v ranom detstve do kontaktu so svetom fotografie a každodenným laboratórnym remeslom.

Fotograf na piatok: Helmut Newton

„Mám životnú lásku, a tou je fotografia. A ty budeš tá druhá,“ povedal Helmut Newton (1920 – 2004) svojej manželke June, keď ju požiadal o ruku. Na dielo fotografa nemeckého pôvodu, neraz prekračujúce hranicu gýča, má svoj názor takmer každý priemerne rozhľadený snob. Od tých, čo ho považujú za génia až po tých, pre ktorých jeho fotografie nie sú ničím iným ako prejavom mizogýnie.

Fotograf na piatok: Mario De Biasi

Jeden z najväčších talianskych fotografov Mario De Biasi (1923 – 2013) sa narodil v Bellune, v severotalianskom mestečku pod Alpami a Dolomitmi, neďaleko rieky Piava. Ako desaťročný osirel, a tak sa so staršou sestrou presťahovali k tete do Milána, kde si už od šestnástich rokov zarábal ako technik v rádiu.

Fotograf na piatok: Peter Marlow

V nemocničnej izbe s výhľadom na Temžu 21. februára zomrel významný anglický fotograf Peter Marlow (1952 – 2016). Pôvodne vyštudoval psychológiu, no nakoniec sa rozhodol venovať fotografii. Jeho prvá zákazka bola práca fotografa na výletnej zaoceánskej lodi, čo ho samozrejme neuspokojovalo.

4 živly v Banskej Štiavnici rebelovali plnými kinosálami

V nedeľu večer sa skončil v Banskej Štiavnici 5. ročník Zimného filmového seminára 4 živly, ktorý bol venovaný téme REBÉLIE. Celovečerné aj krátkometrážne filmy rôznych rokov vzniku i krajín pôvodu tvorili počas posledného februárového víkendu program podujatia, ktoré láka do mesta z roka na rok viac návštevníkov a návštevníčok.

Fotograf na piatok: Sebastião Salgado

Brazílsky fotograf Sebastião Salgado (1944) pôvodne vyštudoval ekonómiu. V roku 1969 spoločne s manželkou, Léilou Wanickovou, odchádza do Paríža, kde si dokončuje doktorát. O dva roky neskôr sa sťahujú do Londýna, kde začne pracovať ako ekonóm pre Svetovú organizáciu kávy, post vďaka ktorému chodieva na časté služobné cesty do Afriky.

Fotograf na piatok: Chris Killip

Sociálny fotograf Chris Killip (1946) sa narodil na Isle of Man, ostrove ležiacom medzi Veľkou Britániou a Írskom, ktorý je samosprávnou korunnou dependenciou. Ostrov nie je formálne súčasťou Britského kráľovstva, hoci hlavou štátu je britská kráľovná a v plnej právomoci Británie je obranná a zahraničná politika ostrova.

Premiéry aj tipy pre mladých filmárov na zimných 4 živloch

Filmový seminár 4 živly sa každoročne snaží ponúkať svojim divákom rôznorodé filmové pohľady na zvolenú tému na škále od archívnych klenotov po zástupcov najaktuálnejších kinematografických trendov. Piaty ročník zimnej edície podujatia, ktorý sa uskutoční v Banskej Štiavnici v dňoch 26. - 28. februára 2016, bude venovaný téme Rebélia.

Fotograf na piatok: Thomas Höpker

Historicky prvý nemecký člen agentúry Magnum Tomas Höpker (1936) sa dostal prvýkrát do kontaktu s fotografovaním ako šestnásťročný vďaka fotoaparátu, čo zdedil po starom otcovi. Fotografie vyvolával v kuchyni a v kúpeľni a vďaka ich predaju si prilepšoval aj neskôr počas štúdia dejín umenia a archeológie v rodnom Mníchove.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia