Susan Faludi
Redakcia
Foto: Joe Thorn (Flickr, licencia Creative Commons)
Redakcia
Foto: Ginny (Flickr.com, licencia Creative Commons
Redakcia
Mladý Aristoteles, foto: Mary Harrsch (licencia Creative Commons)
Janka Kršiaková
Foto: Hryck (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Agathe B (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (JISC)
Ľubomír Jaško
Foto: Flickr (Ole Svensson)
Redakcia
Slavomír Olšovský
Ľubomír Jaško
Ľubomír Jaško
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Redakcia
Emma Forrest
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Redakcia
Tomáš Mrva
Dievčatá zo sionistického mládežníckeho zväzu Haschomer Hatzair, ktorého členom bol aj Rubner
Katarína Ďurková
Tomáš Mrva

Zmysel pre smrť sa podobá zmyslu pre humor

Americká reportérka označila britského prozaika Juliana Barnesa ešte dávno pred vydaním jeho najnovšieho diela za „chameleóna anglickej literatúry“.

Julian Barnes: Žádný důvod k obavám. Odeon: 2009

Spisovatelia sa radi hrajú hlavne s čitateľom, Barnes sa však pousiloval naplniť svoj chameleónsky imidž a znemožnil aj ctihodných literárnych kritikov i ďalších aktérov ostrovného knižného trhu.

Je to román, autobiografia alebo esej? Kniha bola nakoniec zaradená do kategórie non-fiction, a tak nemohla súperiť o Man Bookerovu cenu. Barnes sa ako profesionálny cynik určite povznesie nad malú „obchodnú mrzutosť“ a prežije túto diskrimináciu v oblasti vlastného marketingu.

Sestra Smrť

To, čo s najväčšou pravdepodobnosťou neprežije, je smrť. Práve ľudská smrť - táto „neslušná“ záležitosť a falošné tabu modernej spoločnosti je totiž základnou témou jeho románovej eseje. Literatúra sa na prvý pohľad (alebo prečítanie) smrti nevyhýba, ale vždy prináša obrazy smrti cudzej, fiktívne použitej do príbehov násilia alebo lásky.

Barnes píše o vlastnej smrti, s ktorou na štarte seniorskej etapy svojho života začína počítať. Jeho kniha je non-fiction par excellence. Fakt ľudskej smrteľnosti nepotrebuje žiadne demokratické tríbenie názorov. Vlastne áno, pluralita je možná – ale len v súvislosti so spôsobom umierania, nie s realitou samotnej smrti. „Proč by ale smrtelnost měla být méně důležitým důvodem pro mužské chvastání než auta, plat nebo velikost penisu?“

Skúsenosť smrti je neprenosná, z tohto príbehu niet návratu späť. Všetci profesionálni „teoretici smrti“ budú v tej jedinečnej chvíli neskúsenými začiatočníkmi – rovnako ako všetci laici. Smrť už nebolí, desí a vyrušuje zomieranie.

Barnes zomieranie študoval v archívoch i zažil u svojich rodičov. Pri spomienke na otca-prísneho učiteľa a matku-autoritatívnu kráľovnú venujúcu sa hlavne manikúre a potláčaniu citov, je autor až nepríjemne intímny. Čitateľ by v tej chvíli najradšej nenápadne privrel dvere a vrátil sa na hlučnú ulicu. To už nejde. Vyzeralo by to ako zbabelý strach pred našou jedinou „životnou istotou“ - smrťou.

O otcovej smrti Barnes píše ako o modernej. Cynický Angličan vie, o čom hovorí. Realitou súčasnej Británie a Európy sú tisícky starcov a stareniek v seniorských zariadeniach rôznych cenových skupín. Tu pod opaterou imigrantov, v zajatí vlastnej bezvládnosti a senility, spoločne s technologicky vyspelou medicínou odolávajú vábeniu Smrti.

Kniha je vytríbeným dôkazom Barnesovho všeobecne známeho záujmu o francúzskych literátov. Teraz sa nezaujíma o ich dielo a život, ale o ich zomieranie. Navštívil slávne i zabudnuté cintoríny, aby mohol ešte sugestívnejšie písať o zomieraní a smrti Flauberta, Montaigna, Renarda. Nezabúda však ani na svojho anglického obľúbenca básnika Larkina a skladateľa Šostakoviča.

Viera v pochybnosti

Tak ako je to kniha o zomieraní, je to – a podľa niektorých čitateľov ešte viac – rozprávanie o jeho prístupe Bohu, o viere a ateizme. Vlastne tým Barnes svoju maxiesej aj otvára. „V Boha nevěřím, ale schází mi.“ Lišiak Barnes nikomu nič neuľahčuje, literatúra nie je charitou a výpredajom jasných receptov na životný postoj.

Nechce, aby jeho meno patrilo do zoznamu prominentných ateistov. Na druhej strane ho uvažovanie o smrti nevedie ani k nejakej konkrétnej viere v živého Boha, ktorý smrť pretvorí na bránu do svojho svetla. Je poctivým agnostikom, pochybuje, pýta sa a nepozná odpovede. Jeho agnostický duch je ironický, ale kde-tu aj láskavý a veľkorysý. Ľutuje, že nestratil vieru, vtedy, keď „ztráta víry byla čímsi svěžím, mladým, odvážným a nebezpečným.“ V rozhovore pre The Oxonian Revue upozorňuje, že ateizmus môže byť dogmou viac ako čokoľvek iné.

Boh je pre neho stále možný. Zatiaľ však registruje len chabé ľudské znetvorenia Boha, dogmatické a cirkevnícke zjednodušenia. Nie je nadšený zo spoločnosti, v ktorej deti navštevujú katedrály ako skanzeny a ich otcovia rozpačito prešľapujú a nevedia odpovedať na zvedavé otázky. „Jaké to bude, až se křesťanství bude učit na univerzitách jako součást studijního programu folklorní zvyky a pověry?“

Nezrozumiteľnosť Boha je vraj najsilnejším argumentom pre jeho existenciu. Vie o tzv. Pascalovej stávke. Ak veríš, a ukáže sa, že Boh existuje, vyhral si. Ak sa ukáže, že Boh neexistuje, je to menej tragická prehra ako keby sa napriek nevere ukázalo, že Boh je. Barnes má zmysel viac pre pochybnosti ako náboženský pragmatizmus. „Bůh dá možná přednost poctivému pochybovači před podlézavým sázkařem do loterie.“

Kniha sa môže javiť ako autorova autobiografická terapia. Opäť sa len usmieva, lebo jediným praktickým úžitkom je na knihe zarobiť. Neprepadol naivnému očakávaniu, že písanie o smrti uľahčí jeho zomieranie. Čitateľ sa pristihne pri cynickom pokušení poznačiť si do diára sledovať, kedy a ako vlastne Barnes nakoniec zomrie. Autorova úprimnosť nás rýchlo vylieči. Len náš „román zomierania“ je skutočne vážnou knihou, v ktorej pôjde o česť a dôstojnosť.

Napriek pochmúrnej téme je to oslobodzujúce čítanie. Prevetrá skostnatelé poučky, prebudí dušu z materialistickej ťarbavosti, vyruší ateistu i agresívneho teistu, doplní literárne a filozofické presahy. Lebo „smysl pro smrt se navíc možná podobá smyslu pro humor.“

V skrátenej podobe vyšiel článok v denníku SME

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia