Susan Faludi
Redakcia
Foto: Joe Thorn (Flickr, licencia Creative Commons)
Redakcia
Foto: Ginny (Flickr.com, licencia Creative Commons
Redakcia
Mladý Aristoteles, foto: Mary Harrsch (licencia Creative Commons)
Janka Kršiaková
Foto: Hryck (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Agathe B (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (JISC)
Ľubomír Jaško
Foto: Flickr (Ole Svensson)
Redakcia
Slavomír Olšovský
Ľubomír Jaško
Ľubomír Jaško
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Redakcia
Emma Forrest
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Redakcia
Tomáš Mrva
Dievčatá zo sionistického mládežníckeho zväzu Haschomer Hatzair, ktorého členom bol aj Rubner
Katarína Ďurková
Tomáš Mrva

Kniha 2014

Foto: Joe Thorn (Flickr, licencia Creative Commons)

Tento rok sme boli menej aktívni ako v minulosti, ale o našu koncoročnú literárnu anketu vás neukrátime. Želáme vám, aby ste sviatočné chvíle strávili s dobrými knihami, filmami a najmä ľuďmi.

Aňa Ostrihoňová

Tento rok sa pre mňa začal už vlani v decembri, keď vyšli knihy nemeckej spisovateľky Sibylle Bergovej Muž spí a kanadskej poviedkarky Alice Munro Příliš mnoho štěstí – bez ohľadu na to, že obe knihy sú veľmi rozdielne, spája ich podobná atmosféra sveta, ktorý hoci nie je celkom reálny, je celkom reálne možný.

Rovnako originálnym štýlom ma zaujala aj Američanka Jenny Offill a jej útly román Dept. Of Speculation, v ktorom poeticky a ironicky opisuje život jedného vzťahu a jeho schopnosť pretrvať vo svete, kde si človek nemôže byť istý úplne ničím. Ďalšími dvoma „knihami roka“ sú detektívny román opäť (nezámerne) Kanaďanky Louise Penny Tak vchádza svetlo a memoárová kuchárska kniha Anye von Bremzen Umenie sovietskej kuchyne.

Slavo Olšovský

Technicky je síce titul Retro ČS – Co bylo (a nebylo) za reálneho socializmu od Michala Petrova z roku 2013, ale ku mne dorazil až tento rok. Výborný spin-off dnes už kultovej relácie Retro z dielne Českej televízie, ktorý je encyklopédiou spotrebiteľského života za „totáča“. Nájdete tu všetko, od kozmetiky, cez hračky až po sladkosti vašej mladosti, milé Husákove deti…

A keď sme pri tomto Olymp československej politiky dobyvšom generálnom tajomníkovi ÚV KSČ, ktorý nás odprevadil až do dôb ponovembrových, tak zamatovo nežne, ďalším titulom, ktorý odporúčam, je Gustáv Husák – Moc politiky, politik moci z vydavateľstva Veda a od Slavomíra Michálka a kolektívu, taktiež z roku 2013, ale stále na pultoch slovenských predajní. Ide o súbor príspevkov viacerých autorov, ktorý podáva komplexný pohľad na túto postavu moderných slovenských (aj sovietskych) dejín.

Do tretice, a aby som nezabudol na svoju ruskú otázku, odporúčam monumentálne Dějiny Ruska 20. století, díl I. (1894 – 1939), vydané českým vydavateľstvom Argo v roku 2014. Profesor Zubov bol putinským Ruskom vyštvaný po kritike krymského anšlusu z vlasti a dejiny, ktoré editoval, rozhodne nie sú kremeľskou propagandou.

Po štvrté a nakoniec – to najlepšie: v roku 2014 vyšiel anglický preklad zásadneho diela politickej ekonómie od parížskeho profesora Thomasa Pikettyho Capital in the Twenty-First Century, t. j. Kapitál v 21. storočí. Povinné čítanie! A je k dispozícii aj na Kindle.

Tomáš Mrva

Tento rok som, žiaľ, nenatrafil na žiadnu knihu, ktorá by ma vyslovene nadchla. Spomeniem teda aspoň tie, ktoré ma nadpriemerne potešili. Bývalý novinár a šéf kontrarozviedky v knihe Krycie meno Bežec píše o zaujímavom období nedávnych slovenských dejín. Ťažko však povedať, čo z toho je pravda, respektíve úplná pravda.

Zaujala ma aj zbierka publicistických textov Aleksandara Hemona The Book of My Lives. Dokazuje v nej, že dokáže rovnako dobre písať o Sarajeve, Chicagu, futbale aj úmrtí malej dcérky.

Už sa stalo zvykom, že v tejto rubrike chválim knihy Maroša Krajňaka. Výnimkou nie je ani Informácia, ktorá nás opäť pozýva do mierne nadprirodzeného sveta Rusínov, kde čas plynie inak a možno úplne zmizol.

Zuzana Demjánová

V (takmer) uplynulom roku ma veľmi zaujala nenápadná obskúrnosť trojice českých autorov z vydavateľstva Pavla Mervarta - Sámové. Jazyk, literatura a společnost. Je úžasné, koľko toho jazyk prezrádza o národe a spôsobe života. Rovnako zaujímavá bola pre mňa biografia Felixa Dzeržinského z pera poľskej reportérky Sylwie Frolow Miłość i rewolucja. Biografia intymna, ktorá by mala na budúcu jeseň vyjsť v češtine. Text obsahuje aj doteraz nepublikované listy Krvavého Félixa, ktoré písal svojim milenkám i rodine a ktoré mnoho rokov ležali v tajných moskovských archívoch. A do tretice to najzábavnejšie... keďže občas nazriem do kníh nášho najmladšieho člena rodiny. Už dávno som sa tak nenasmiala, ako na detskom románe Operácia Orech a iné dedkoviny, ktorú napísala Andrea Gregušová. Príbeh vnukov, na ktorých cez prázdniny dozerajú traja dedkovia - jeden bez nôh (dednožko), jeden takmer slepý (dedočko) a posledný takmer hluchý (deduško) - má naozaj čosi do seba.

Ján Gregor

Knihy môžu čitateľa aj zabiť - ak sa stane vydavateľom. To je aj môj prípad, popri edičnom pláne Premedie som toho stihol žalostne málo. Ale aj z toho mála odporúčam Makinove poviedky Kniha krátkych lások, čo trvajú večne. Všetko je povedané už samotným titulom, o čo boli tie lásky prchavejšie, o to mohli byť niekedy krajšie, pretože na platonickej láske sa nemá čo pokaziť (akýmsi milostným protipólom je Saeterbakkenov román Cez noc, kde je vzťahová patológia dovedená až do mierne hororového finále).

Pettersonov román Poďme kradnúť kone je odvážny hneď v niekoľkých zmysloch - že si autor v dnešnej dobe dovolí písať tak obrazne a často takmer lyricky, že sa na to podujme prekladateľka a že sa našiel aj vydavateľ. Základná dejová línia je pritom veľmi dramatická, tvorí však len malú časť románu.

Zvláštnym čítaním je brožúrka Ale Rachmanovovej Rozvrat rodiny v SSSR, ktorú vrámci propagandistického nasadenia preložili v roku 1942 aj do slovenčiny. Je to zaujímavý dobový dokument, ktorým sa autorka ničomu nespreneverila, dilemou je, či ho máme znovu vydať alebo nie - vopred sa dá uhádnuť, priaznivci ktorého referenda by sa jej chytili a prekrútili si ju na svoj obraz.

A na záver ešte komixový príbeh jednej lásky, ktorý začína ako jeden z mnohých a končí veľkolepo (komixové postavy zistia, že sa knižka chýli ku koncu, a tak sa začnú diať veci nevídané). Kniha ešte nevyšla, momentálne si Superkomix hľadá fanúšikov na Startovači, kvôli ktorému Veronika Kocourková nakreslila aj malé dodatky. Príbeh v nich bojuje o svoje prežitie podobne, ako bolo v Nekonečnom príbehu treba zachrániť fantáziu.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť