Susan Faludi
Redakcia
Foto: Joe Thorn (Flickr, licencia Creative Commons)
Redakcia
Foto: Ginny (Flickr.com, licencia Creative Commons
Redakcia
Mladý Aristoteles, foto: Mary Harrsch (licencia Creative Commons)
Janka Kršiaková
Foto: Hryck (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Agathe B (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (JISC)
Ľubomír Jaško
Foto: Flickr (Ole Svensson)
Redakcia
Slavomír Olšovský
Ľubomír Jaško
Ľubomír Jaško
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Redakcia
Emma Forrest
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Redakcia
Tomáš Mrva
Dievčatá zo sionistického mládežníckeho zväzu Haschomer Hatzair, ktorého členom bol aj Rubner
Katarína Ďurková
Tomáš Mrva

Kniha 2013

Foto: Ginny (Flickr.com, licencia Creative Commons

Aj tento rok ponúkame prehľad kníh, ktoré tvorcov Inaque.sk najviac zaujali. Ak sa poponáhľate, možno niektoré z nich ešte stihnete kúpiť pod stromček. Ďakujeme za dlhodobú priazeň a želáme príjemné sviatočné chvíle v spoločnosti dobrých kníh, filmov a ľudí.

Aňa Ostrihoňová

V tomto roku ma naozaj zaujali dve knižky – biografia Alberta O. Hirschmana od Jeremyho Adelmana s názvom Worldly Philosopher, pretože nie je len príhom nesmierne zaujímavého života a myšlienok tohto európskeho mysliteľa a ekonóma, ale aj príbehom 20. storočia v Európe, Spojených štátoch a Latinskej Amerike.

Nový román Thomasa Pynchona The Bleeding Edge, ktorý sa odohráva v New Yorku na začiatku tisícročia krátko pred útokom na Svetové obchodné centrum.

Janka Kršiaková

Tento rok vyšlo niekoľko titulov zasluhujúcich si z môjho pohľadu čitateľskú pozornosť. Určite medzi ne patrí Svetová vojna Z od amerického prozaika a scenáristu Maxa Brooksa. Ide totiž o mimoriadne vydarený autorský počin dokazujúci, že keď sa niekto niečomu, hoci aj zombie problematike, venuje naplno a so zanietením, dokáže vytvoriť nekonvenčné, pútavé a vskutku zaujímavé literárne dielo.

Dva komiksové príbehy v knihe Kameňák od etablovaných scenáristov Alana Moora a Eda Brubakera sú dvojitou porciou Batmana a jeho úhlavného nepriateľa Jokera v českom preklade. Prvý z nich – Muž, který se smál – je príbehom vôbec prvého stretnutia Batmana a Jokera. Druhý – Kameňák – je jedným z najslávnejších rozprávaní o temnom rytierovi, pretože, ako to už s prácami Alana Moora býva, nadobro zmenil batmanovský kozmos.

Okrem toho ma potešil Félix J. Palma so svojou Mapou času a nesklamal Dan Brown so svojou nateraz poslednou prózou Inferno. Dúfam, že pri čítaní, ktorým budem uzatvárať rok 2013, ma rovnako nesklame ani prvá várka českého prekladu komiksových prequelov (príbehov dejovo predchádzajúcich pôvodnému dielu) Before Watchmen nadväzujúcich na kultový komiks Alana Moora Watchmen.

Lívia Hlavačková

Tento rok som najmä oddychovala pri čítaní tzv. „knižnej metráže“, medzi ktoré však rozhodne nezaraďujem knihu Směšné lásky od Milana Kunderu. Sedem poviedok s veselým nadhľadom a zároveň realisticky rozpráva o milostných vzťahoch. Je to kniha, po ktorej vo mne ešte dlho ostal veľmi príjemný pocit sprevádzaný úsmevom na tvári.

Kniha Katolícka cirkev – stručné dejiny od Hansa Künga na mňa zapôsobila celkom iným spôsobom. Cirkevným dejinám sa na hodinách dejepisu obyčajne nevenuje veľa pozornosti a vyhľadávať informácie bez záchytných bodov nie je jednoduché. Kniha, podľa priznania autora, síce nie je objektívna, je však zrozumiteľne napísaná a ponúka dobré zorientovanie sa v tejto rozsiahlej téme.

A keďže som čítala najmä tie oddychové knihy, nedá mi nespomenúť tú, čo ma zaujala najviac. Chřestýš Callahan od Juraja Červenáka je nový fantasy western. Kniha sa na nič nehrá, nesnaží sa o ťažké filozofie, ani o prekomplikované dejové línie. Preto sa mi čítala veľmi dobre a môžem ju vrelo odporučiť ako spoločníka k pohodovému večeru.

Ján Gregor

Gorkij, Majakovskij, Fadejev, Šolochov, Nekrasov a Šalamov - táto pätica pozoruhodných osudov a protirečivých postáv sa dostala do knihy českej rusistky Ivany Ryčlovej, ktorá vyšla pod názvom Mezi kladivem a kovadlinou. Nadväzuje na podobnú knihu Ruské dilema, pri ktorej nikoho nenapadlo urobiť dotlač, čo je škoda, vlastne je to jedna dvojdielna kniha a dúfam, že časom pribudne aj tretia.

Komiksová Velká kniha čůrání vôbec nie je veľká, ale je veľmi smiešna a každú detskú dušičku so záujomom o fekalizmus určite poteší.

So záchodom sa spája aj jedna nezáchodová kniha - poviedky Aleksandara Hemona Problém menom Bruno. Kamarát ju tak dlho držal vo svoje príručnej toaletnej knižnici, až sa rozhodol zasponzorovať jej slovenské vydanie.

Ľubomír Jaško

Prekvapí ma, žiaľ, už máločo. Vychádzala jedna tuctová kniha za druhou, stereotypy zo sveta dopĺňala nuda od domácich autorov. Jeden prozaik ma prebudiť dokázal - Michail Šiškin so svojím Listovníkom (Slovart, preložil Ján Štrasser). Ide o literárne vytríbenú oslavu emotívnosti, v ktorej sú zdanlivo malé príbehy zapojené do veľkého toku ľudského bytia.

Na sklonku roka sa pánom autorom v literatúre faktu stal pre mňa Timothy Snyder. Najprv preobracal všetky staré schémy Krvavým územím (Premedia) a potom sa ešte ukázal aj ako citlivý, pozorný a rozhľadený poslucháč v knižnom rozhovore s Tony Judtom (Intelektuál ve dvacátém století, Prostor). Dvaja znalci strednej a východnej Európy v dialógoch ukazujú, čo v realite znamená dobrodružstvo myslenia. Poctivosť, s akou sú obaja pripravení otvárať svoje mentálne svety novým podnetom, je veľmi sympatická.

Slavomír Olšovský

V niektorých krajinách ľudia žijú lepšie ako v iných. A niektoré štáty sú veľmocami, kým iné sú v trvalom úpadku. Čím to je? Štátnym zriadením? Hospodárskym systémom? Náboženstvom? Kultúrou? Prírodnými podmienkami? Daron Acemoglu z MIT a James Robinson z Harvardu sa na to pokúšajú prísť prístupnou formou vo svojom bestselleri s názvom Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity and Poverty (Zlyhávajúce krajiny: príčiny neúspechu štátov a pramene sily, prosperity a chudoby). Skvelé čítanie pre každého, kto si vychutnal Fukuyamu, Landesa a Diamonda.

Ďalšou mojou veľkou radosťou tento rok bolo anglické vydanie nemeckého knižného bestselleru Umenie jasnomyseľnosti (Die Kunst des klaren Denkens), ktoré vyšlo pod názvom The Art of Thinking Clearly. Autor Rolf Dobelli je zatiaľ najúspešnejším švajčiarskym spisovateľom, ktorý sa pravidlám správneho uvažovania a chybám v našom myslení najprv venoval v pravidelných stĺpčekoch vo Frankfurter Allgemeine Zeitung. Umenie jasnomyseľnosti je napísané s novinárskou zručnosťou stručne a jasne, pekne štruktúrovane. Okrem toho ju sprevádza aj neskutočný škandál spojený s údajným plagiátorstvom Dobelliho, ktorý mal kradnúť u Taleba, Chabrisa a Simonsa a Schulzovej...

Kníh o súčasnom Rusku nikdy nie je dosť. A táto – Fragile Empire: How Russia Fell In and Out of Love with Vladimir Putin (Krehké impérium: o láske Ruska k Putinovi a konci tejto lásky) od Bena Judaha – by nemala chýbať na nočnom stolíku tých, ktorí chcú pochopiť, čože sa to teraz v Rusku deje. Odporúčaná literatúra aj pre tzv. znalcov ruských pomerov a expertov na Kremeľ. Aj z Valdajského klubu.

A ako nádejný amatérsky bežec po prvýkrát pripájam ešte dve audioknihy, ktoré intelektuálne nabijú akýkoľvek beh na dlhé trate: sovietologickú pochúťku o úpadku ZSSR počas studenej vojny, od Stalina po Gorbačova (A Failed Empire: The Soviet Union in the Cold War from Stalin to Gorbachev – dĺžka stopy 19 hodín a 20 minút) a syntetickú prácu vychádzajúcu z výsledkov historického, biologického, evolučného, ekonomického a archeologického výskumu s názvom The Origins of Political Order: From Prehuman Times to the French Revolution (O pôvode politického zriadenia: v historickom priereze od primátov po Veľkú francúzsku revolúciu) – od Francisa Fukuyamu (dĺžka stopy 22 hodín a 34 minút).

Tomáš Mrva

Lokálpatriotsky musím vyzdvihnúť knihu Palatín Mikuláš Esterházy a jeho dvor, ktorá prináša taký pohľad na fungovanie aristokracie v Uhorsku, aký zo škôl ani filmov nepoznáme. Čitateľa veľa vecí prekvapí a niektoré možno aj zaskočia.

Zo zahraničných titulov ma najviac zaujala kniha The Sports Gene. Napriek názvu nie je ani zďaleka iba o športe, ale odvážne sa ponára do diskusie o tom, nakoľko naše schopnosti ovplyvňujú gény a znaky ako rasa alebo pohlavie a akú úlohu zohráva tréning. Lahôdka pre fanúšikov športu aj biológie. A snáď už môžem prezradiť, že na jar sa chystá slovenské vydanie.

Na záver ešte jedna kuriozita – v tomto roku som prečítal dosť starších kníh, medzi nimi aj román Filipa Jánskeho Nebeští jezdci o československých letcoch v Británii počas druhej svetovej vojny. Okrem deja ma zaujala aj informácia, že po troch vydaniach dosiahol jej náklad 157 tisíc kusov (písal sa rok 1967). Odvtedy pribudli ďalšie tri.

Poznámka: Pre korektnosť uvádzame, že knihy Svetová vojna Z, Katolícka cirkev – Stručné dejiny a Krvavé územie vyšli vo vydavateľstve Premedia a Problém menom Bruno vo vydavateľstve Inaque.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť