Susan Faludi
Redakcia
Foto: Joe Thorn (Flickr, licencia Creative Commons)
Redakcia
Foto: Ginny (Flickr.com, licencia Creative Commons
Redakcia
Mladý Aristoteles, foto: Mary Harrsch (licencia Creative Commons)
Janka Kršiaková
Foto: Hryck (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Agathe B (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (JISC)
Ľubomír Jaško
Foto: Flickr (Ole Svensson)
Redakcia
Slavomír Olšovský
Ľubomír Jaško
Ľubomír Jaško
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Redakcia
Emma Forrest
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Redakcia
Tomáš Mrva
Dievčatá zo sionistického mládežníckeho zväzu Haschomer Hatzair, ktorého členom bol aj Rubner
Katarína Ďurková
Tomáš Mrva

Kniha 2012

Foto: Flickr (Ole Svensson)

V predvečer neuskutočneného konca sveta prinášame prehľad kníh, ktoré autorov Inaque.sk v roku 2012 najviac zaujali. Ďakujeme, že nám zostávate verní a želáme príjemné sviatočné chvíle v spoločnosti dobrých kníh, filmov a ľudí.

Aňa Ostrihoňová

Tento rok konečne Zadie Smith po zbierke esejí vydala aj román s názvom NW, ktorý je v prvom rade príbehom Londýna, konkrétne jeho severozápadnej časti. Životy štyroch protagonistov ovplyvňuje práve mesto – a sú takí ako samotný Londýn – optimistickí, nahnevaní, krásni a hrozní.

Hilary Mantel dostala svoju druhú Bookerovu cenu za román Bring Up the Bodies zaslúžene. Pokračovanie románu o intrigách a mocenských manipuláciách Thomasa Cromwella Wolf Hall je rovnako čítavé a napriek svojej „historickosti“ nesmierne aktuálne.

Vďaka písaniu recenzie na knižku Claude Pujade-Renaudovej Pytliakove ženy som sa dostala k životopisu americkej poetky Anne Sextonovej od Diane Middlebrook, ktorý bol akýmsi predobrazom osudu Sylvie Plathovej, o ktorej je spomínaný román.

Beáta Belancová

Vojnovým reportážam Ireny Brežnej Vlčice ze Sernovodsku. Zápisky z čečenské válkyby sa malo na Slovensku určite venovať viac pozornosti. Hoci píše o utrpení, násilí, zabíjaní, vie si udržať nepochopiteľný odstup a emócie do slov presne dávkovať. Zo žánrového hľadiska je kniha dôkazom, ako kedysi prísne informačné spravodajstvo dnes do seba nasáva všetky umelecké vyjadrovacie prostriedky. V prípade spravodajstva sa polemizuje najmä o ženskom emotívnom písaní, ktorého hodnotu a prínos mužský svet ešte stále odmieta akceptovať.

Z poézie by som vyzdvihla zbierku Williama Butlera Yeatsa Večné volanie, ktorej vydanie je dôkazom poctivej práce prekladateľky Jany Kantorovej-Bálikovej a profesorky Niny Vietorovej. Výraznou črtou Yeatsovej poetiky je postupné opúšťanie francúzskeho symbolizmu, ktorým bol ovplyvnený a prikláňanie sa k všedným, človeku veľmi blízkym veciam.

Zo stále najobľúbenejšieho žánru, a tým je román, je pozoruhodným počinom Denní dům, noční dům Olgy Tokarczukovej. Autorka, ovplyvnená C. G. Jungom, pracuje s podvedomím, snami a archetypmi. Jej postavy hľadajú zmysel svojho bytia. Dielo svojou fragmentárnou kompozíciou, existenciálnou témou a prácou s ľudským psyché otvára diskurz pominuteľnosti.

Ján Gregor

V tomto roku je otázne, či sa mám do tejto ankety vôbec zapojiť. Okrem toho, čo sme práve vydávali v Premedii, som stihol prečítať možno až príliš málo kníh. Z hľadiska venovanej energie bola mojou "knihou roka" Súostrovie Gulag, nad ktorým sme strávili neskutočne veľa času a dúfam, že to celé dopadne dobre.

Potešilo ma rýchle a napriek tomu dobre preložené vydanie Rushdieho memoárového románu Joseph Anton a Pennacovo Trápenie so školou, v podstate voľné pokračovanie jeho staršej knihy Ako román, kde ukázal, prečo ľudia nemajú radi povinné čítanie a ako to zmeniť. Z pôvodných slovenských vecí to boli určite rozhovory Jany Juráňovej s Agnešou Kalinovou, ktoré vyšli pod názvom Mojich 7 životov.

Janka Kršiaková

Ernest Cline: Ready Player One. Hra začíná (Jota, 2012)

Popkultúrny artefakt s popkultúrou ako svojou ústrednou témou. V podstate kniha fundamentálneho paradoxu. Vo vzťahu k postavám reprezentuje totiž Clineov román exemplárnu dystopiu. Vo vzťahu k programovému čitateľovi, akým som aj ja sama, teda k čitateľovi, ktorý samého seba vníma ako popkultúrneho insidera (fanúšika, geeka), však reprezentuje Ready Player One doslova literárny skvost – čosi, čo slovnému spojeniu čitateľský zážitok dáva z mojej perspektívy „zvnútra“ celkom nový význam.

Mark Millar – Dave Johnson – Kilian Plunkett: Superman: Rudá hvězda (BB/art, 2012)

Čo by bolo, keby...? Ako by to bolo, keby...? Na tieto dve otázky sa v zásade dá odpovedať dvojako: jednoducho a zložitejšie. Jednoduchá odpoveď by znela inak. Jednu z možných zložitejších odpovedí ponúka grafický román k libretistickej „špičke“ patriaceho Marka Millara, ktorý spojil sily s dvomi dôležitými menami komiksového výtvarníctva, aby spolu v rámci série vydavateľstva DC Comics s názvom Elseworlds (Inosvety) ponúkli rekonceptualizačnú alternatívu známeho príbehu „Adama superhrdinov“.

Ak ste zvedaví, ako by to bolo, keby Superman namiesto USA dopadol do ZSSR, tak vrelo odporúčam tento komiks, ktorý sa konečne dočkal českého prekladu a vydania. Príklad potvrdzujúci to, že inak neznamená vždy lepšie.

Melissa Katsoulisová: Literární mystifikace. Když knihy nejsou tím, čím se zdají být (XYZ, 2012)

Publikácia Melissy Katsoulisovej Literární mystifikace je čitateľsky atraktívnym a vďačným sprievodcom najslávnejšími a najznámejšími literárnymi podvodmi. Britská spisovateľka a novinárka svojou prehľadovou prácou neponúka len poučenie, ale – a to sa mi zdá v kontexte témy celkom dôležité – aj zábavu. Človek hneď nemusí siahať po červenej pilulke, aby spoznal pravdu. Ak chce totiž spoznať pravdu o literatúre, ktorá bola čímsi iným, ako sa na prvý pohľad javila, stačí, aby si prečítal túto knihu.

Lucia Rakúsová

Keďže som tento rok najmä hodnotila preklady, a tak čítala už prečítané knihy znovu, dlhú chvíľu v newyorskom metre som radšej venovala detektívkam.

Stala som sa závislou od Joa Nesbøa (v slovenčine vyšiel vo vynikajúcom preklade Jozefa Zelizňáka Snehuliak, Spasiteľ a Zrada), Tany Frenchovej – Vtedy v lese, Dokonalá podoba a najnovšie Na věrnosti. A úplne milo ma prekvapila knižka Ondreja Štefánika Bezprsté mesto.

Ľubomír Jaško

Salman Rushdie, Joseph Anton – Vzpomínky, Paseka 2012

Rushdieho kniha je sýtou porciou čítania. Memoáre sú osobným zúčtovaním s povesťou rúhača a nedobrovoľne pridelenou identitou toho, ktorý sa musí skrývať a dokonca si musí vybrať i nové meno.

Viac ako päťsto strán týchto pamätí sa napriek istej miere autorovej samoľúbosti koncentruje v jeho zásadnom rozhodnutí: „Nie som tým najstatočnejším človekom na svete. Vydobyjem si späť svoje dobré meno tak, ako som, nahý, bez úskokov a taktizovania a svojím písaním sa znovu pokúsim kúzliť tak ako v minulosti. Jedine tak sa dočkám skutočnej spásy.“

Rushdieho pochopia všetci, ktorí sú vnútorne ranení obviňovaním z akýchkoľvek zrád, sú vylučovaní zo spoločenstiev všetkého druhu, stigmatizovaní vymyslenou vinou alebo ohováraní hlupákmi, ktorí nevedia odlíšiť umenie od politiky či náboženskú obmedzenosť od intímnej viery.

Kateřina Tučková, Žítkovské bohyně, Host 2012

Tučkovej román je pestrou skladačkou rozprávania o jednom pátraní, archívnych dokumentov i novinových výstrižkov týkajúcich sa žítkovských bohýň na slovensko-moravskom pomedzí. Toto nie je fikcia, ktorá osvietila autorku uprostred noci. Tučková strávila niekoľko týždňov priamo „v teréne.“ Bývala u miestnych ľudí na kopaniciach, šla s nimi na omšu, jedla s nimi a dokonca sa pustila do vyšívania vlastného kroja. Všimla si veštby a milostné zariekania.

Žítkovské bohyne uvádzajú čitateľa do sveta, v ktorom nedominuje arogantná racionalita a vedecká sterilnosť. Jednoduchí ľudia z kopcov sa dotýkajú iných svetov. Kto chce ich náklonnosť vykladať ako paranormálne blúznenie, je zásadne mimo.

Román je výsledkom spisovateľskej usilovnosti a poctivosti. Autorka románu spolu s hlavnou postavou príbehu zisťuje, že všetci sme súčasťou bohatého toku tých najrozmanitejších tradícií.

Kateřina Tučková potvrdila svoju príslušnosť k silnej skupine súčasných českých prozaičiek, ich ďalšie knihy budú odteraz sprevádzané veľkým očakávaním.

Slavomír Olšovský

Z tohtoročnej úrody vyberám The Sleepwalkers: How Europe Went to War in 1914 o príčinách, ktoré viedli k prvej svetovej vojne z pera britského profesora Christophera Clarka (St. Catharine's College patriacej do univerzity v Cambridge), autora viacerých cenných a ocenených diel o európskych dejinách 20. storočia.

Sympatickejšiu stránku Nemecka a odpočinutie od všetkých bavorákov, meďákov a prosedmičiek ponúka Germania: A Personal History of Germans Ancient and Modern, čo sú zápisky z ciest Simona Windera po skutočne stredoeurópskej veľmoci. S anglickým nadhľadom podané, veľmi osobné a zábavne poučné: druhý Bill Bryson!

No a napokon na Silvestra (dúfam, že to nie je žart) je ohlásená nová kniha Jareda Diamonda, vedca zaoberajúceho sa osudmi ľudských spoločenstiev, kultúr a civilizácií (jeho najznámejšou knihou je Osudy lidských společností: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel v historii, v českom preklade vyšiel aj jeho Kolaps: Proč společnosti přežívají či zanikají). Nové dielo sa má volať The World Until Yesterday: What Can We Learn from Traditional Societies? a Diamond v ňom má zúročiť svoje dlhoročné skúsenosti s Novou Guineou, ktorá sa vyznačuje obrovskou jazykovou a kultúrnou diverzitou.

Tomáš Mrva

Už vlani som avizoval, že sa teším na knihu Jana Rychlíka Češi a Slováci ve 20. století. Je to veľmi detailná analýza vzťahov našich dvoch národov a po jej prečítaní som dospel k názoru, že štát, ktorý sa časť jedného národa snažila rozbiť skoro od začiatku, sa skôr či neskôr musel rozpadnúť.

Podobne ako Aňu Ostrihoňovú, aj mňa zaujal román Hilary Mantelovej Bring Up the Bodies. Anglický stredovek je jednoducho fascinujúci a táto kniha ešte lepšie ako prvý diel trilógie. Za obidve knihy dostala autorka Bookerovu cenu, takže sa teším na tretiu časť.

Veľmi zaujímavá bola aj úplne prvá kniha, ktorú som v tomto roku čítal – Prosperity Without Growth. Prehodnocuje to, čo chápeme pod slovami prosperita alebo blahobyt a podľa mňa o myšlienkach jej autora Tima Jacksona budeme v najbližších rokoch ešte veľa počuť.

Zo slovenskej literatúry ma zaujala kniha Maroša Krajňaka Carpathia, ktorá originálnym spracovaním aj jazykom umelecky spracúva aktuálne témy života Rusínov na severovýchode Slovenska. Neponúka nám žiadne idealistické selanky, ale drsných ľudí v drsnom prostredí.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia