Susan Faludi
Redakcia
Foto: Joe Thorn (Flickr, licencia Creative Commons)
Redakcia
Foto: Ginny (Flickr.com, licencia Creative Commons
Redakcia
Mladý Aristoteles, foto: Mary Harrsch (licencia Creative Commons)
Janka Kršiaková
Foto: Hryck (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Agathe B (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (JISC)
Ľubomír Jaško
Foto: Flickr (Ole Svensson)
Redakcia
Slavomír Olšovský
Ľubomír Jaško
Ľubomír Jaško
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Redakcia
Emma Forrest
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Redakcia
Tomáš Mrva
Dievčatá zo sionistického mládežníckeho zväzu Haschomer Hatzair, ktorého členom bol aj Rubner
Katarína Ďurková
Tomáš Mrva

Kniha 2011

Autori Inaque.sk aj v tomto roku vybrali knihy, ktoré ich v roku 2011 najviac zaujali alebo potešili. Redakcia ďakuje čitateľom za celoročnú podporu a želá príjemné sviatočné chvíle, strávené aj s dobrými knihami.

Aňa Ostrihoňová

V češtine vyšla tretia kniha od čilského básnika a prozaika Roberta Bolaña Nacistická literatura v Americe (Argo, 2011) a hoci nie je práve tým najlepším z toho, čo Bolaño napísal, je to určite to najlepšie z latinskoamerickej literatúry.

Nového vydania sa dočkal aj prvý román Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse (Argo 2011) a prekladu niektoré z vynikajúcich románov súčasnej európskej literatúry ako napríklad Dny opuštení Eleny Ferrante (Kniha Zlín, 2011) či Noční vlak do Lisabonu Pascala Merciera (Albatros Plus, 2011).

Z biografií, ktoré vyšli tento rok, by sa nemalo zabudnúť na životopis Kurta Vonneguta – And So It Goes: Kurt Vonnegut – A Life (Macmillan, 2011). Jeho autor Charles J. Shields svoju knihu začal písať ešte počas Vonnegutovho života a dostal sa tak k mnohým archívom a zdrojom.

Ján Gregor

Aľa Rachmanovová: Študenti, láska, čeka a smrť - Kniha vyšla v našom vydavateľstve a bola čiastočne dôvodom jeho založenia. Pátranie po životopisných detailoch autorky bolo napínavou detektívkou, občas sa objavili aj zábavné reakcie, napríklad si prekvapivo veľa ľudí pri prvom stretnutí s knihou myslelo, že Čeka je dievčenské meno. Bohužiaľ to tak nebolo.

Známa so mnou pre zmenu konzultovala, či môže tieto denníky ruskej študentky z čias občianskej vojny darovať svojej tehotnej kamarátke, aby pri ich čítaní náhodou nepotratila. Rizikový prvý trimester už mala za sebou, a tak sme usúdili, že by to mohla zvládnuť. Dúfam, že je všetko v najlepšom poriadku.

Living In The Endless City - Vďaka projektu Urban Age sa pred tromi rokmi objavila prvá kniha, ktorá obrazom aj slovom mapovala život v piatich svetových veľkomestách, druhá časť pridáva ďalšie tri - Mumbaj, Sao Paulo a Istanbul. Plus niekoľko esejí na viac-menej voľné témy. Pri čítaní sa človek z malej krajiny pohybuje medzi dvoma pólmi - niekedy ho mrzí, že nemáme žiadne veľké mesto, inokedy sa z toho raduje.

Tomáš Mrva

Z literatúry faktu ma najviac zaujala kniha o zákulisí WikiLeaks z pera dvoch redaktorov denníka Guardian, ktorí s Assangeom spolupracovali pri uverejňovaní tajných depeší. Pochopiteľne, kniha má subjektívny nádych, ale na Assangea sa pozerá kriticky a hlavne je cenným pohľadom na to, ako fungujú médiá v digitálnej dobe.

Ocenil by som tiež odvahu českého (vlastne moravského) vydavateľstva Kniha Zlín venovať sa literatúram, ktoré nie sú v našom regióne známe. Získali si ma najmä severské knihy – alternatívny príbeh Jurija Gagarina Třetí kosmická rychlost od Švédky Lotty Lotassovej a traja zábavní fínski povaľači z knihy Igelitkové pivo.

Kniha, na ktorú som sa tešil, Češi a Slováci ve 20. století, sa mierne oneskorila, takže ju mám medzi prioritami na rok 2012. Spolu s dvadsiatimi ďalšími, ktoré zrejme nestihnem prečítať...

Slavomír Olšovský

Najmä v časoch plných znepokojenia z bezradných a bezvýsledných európskych samitov odporúčam knihu od Adama Zamoyskeho Rites of Peace, ktorá je celá, ale skutočne celá, venovaná Viedenskému kongresu v roku 1814 . Európa po napoleonských vojnách potrebovala nový poriadok a v meste valčíkov sa rozhodovalo o osudoch takmer každého kúska zeme, šlachtica či sedliaka. Bola to schôdzka na najvyššej úrovni, kde išlo skutočne o všetko, a Zamoyski podáva túto látku, na spracovanie ktorej musí historik ovládať francúzštinu, angličtinu, nemčinu, ruštinu a prípadne aj taliančinu a latinčinu, s obrovskou bravúrou a mimoriadne pútavo.

Do môjho shortlistu za rok 2011 patrí aj Martin Sixsmith a jeho krásne urobená Russia: A 1,000-Year Chronicle of the Wild East. Nádherný a so svojimi 530 stranami v podstate stručný úvod do problematiky Ruska, kde sa však dozvie nové veci aj skúsenejší milovník dejín tejto krajiny. Vremia Vperiod!

Upozornenie: nasleduje mierne skrytá sebareklama: v roku 2011 vyšla konečne aj pochúťka pre všetkých milovníkov autorského práva a najmä smernice 2001/29/ES o autorskom práve v informačnej spoločnosti. Pod vedením Brigitte Lindnerovej a Teda Shapira sa v publikácii Copyright in the Information Society: A Guide to National Implementation of the European Directive sa autori z jednotlivých členských krajín venujú implementácii citovanej smernice do národných právnych poriadkov. Za našu rodnú vlasť prispel do tohto 648-stranového kompendia aj jeden z členov tímu Inaque

Kristián Klima

Brutálne úprimný životopis Steva Jobsa z pera Waltera Isaacsona sa na Amazone nestal najpredávanejšou knihou roku 2011 náhodou. Stačilo na to 50 dní.

Áno, Jobs je stále kontroverzná postava a jeho autorizovaná biografia by sa pretlačila medzi bestsellery aj keby Jobs stále žil. Posledné interview dal autorovi pár týždňov pred smrťou.

Kniha obstojí aj sama o sebe, ako literárne dielo. Jednak je Isaacson uznávaný životopisec a "druhak", voľnú ruku, ktorú mu Jobs dal, využil naplno. Životopis je autorizovaný len osobným výberom autora - ktorý Jobsa najskôr odmietol. Spoluzakladateľ Apple a všeobecný iGuru do textu nezasahoval.

Preto je to kniha o úspechoch aj pádoch, genialite aj neznesiteľnosti. Jobsov život, jeho psychologický profil, dejiny počítačov a Internetu v jednom. Odporúčam prečítať si anglický originál.

Zuzana Demjánová

Tento rok som nejakým činom takmer opomenula knihy, ktoré čerstvo vychádzali... samozrejme s výnimkou tých z vydavateľstva Inaque.sk. Ďalšiu výnimkou je román Muž, který zemřel jako losos od Mikaela Niemiho, ktorý sa len tvári ako detektívka. Aj keď tento jeho počin možno nechytí natoľko za srdce ako nesmierne pôvabná Popmusic z Vittuly, ani táto jeho kniha nesklamala.

Z novších publikácií ešte hodno spomenúť knihu Říše slova Nicholasa Ostlera, ktorá vyšla vo vydavateľstve BB/art. Nie je síce novinkou na trhu, no ešte stále ju možno nájsť v distribučnej sieti. Nenechajte sa odstrašiť jej hrúbkou (640 strán). Ostler sa v tomto príbehu sveta prerozprávanom pomocou príbehov rôznych jazykov našťastie vyhol suchopárnemu odriekaniu dátumov a definícií, a tak si knihu môže vychutnať naozaj každý.

Ankety o knihu roka v slovenských a českých médiách

Knihy roka - Trend

Kniha roka - Lidové noviny a reakcia na anketu

Nejlepší knihy roku - Iliteratura.cz

Reflex radí Ježíškovi

Kniha roka - Sme

Kniha roka - Pravda

Knihy roka - Týždeň (zamknuté)

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia