Články zo sekcie Články autora
Susan Faludi
Redakcia
Foto: Joe Thorn (Flickr, licencia Creative Commons)
Redakcia
Foto: Ginny (Flickr.com, licencia Creative Commons
Redakcia
Mladý Aristoteles, foto: Mary Harrsch (licencia Creative Commons)
Janka Kršiaková
Foto: Hryck (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Agathe B (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (JISC)
Ľubomír Jaško
Foto: Flickr (Ole Svensson)
Redakcia
Slavomír Olšovský
Ľubomír Jaško
Ľubomír Jaško
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Redakcia
Emma Forrest
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Redakcia
Tomáš Mrva
Dievčatá zo sionistického mládežníckeho zväzu Haschomer Hatzair, ktorého členom bol aj Rubner
Katarína Ďurková
Tomáš Mrva

Kniha 2009

Na začiatku tohto roku bolo už viac menej všetkým zrejmé, aké budú jeho veľké témy. Nepochybne tou najväčšou dodnes zostala hospodárska kríza. Vydavateľstvá sa snažili hneď od začiatku zaplniť prázdne miesto na trhu. Nikdy nebolo vydaných tak veľa kníh, ktoré by sa zameriavali na finančné a ekonomické problémy súčasnosti.

Čas ukáže, koľko z nich upadne do zabudnutia a ktoré sa budú čítať ďalej. V každom prípade súčasná situácia prispela k obnoveniu záujmu o inokedy prachom zapadnuté ekonomické teórie, ktoré možno celkom logicky z pultov kníhkupectiev vytlačili instantné príručky o podnikaní alebo marketingu.

Do fikcie sa problémy súčasného finančného sveta nedostali, práve naopak rok 2009 prial veľkým historickým románom. Prestížnu Bookerovu cenu dostal román Wolf Hall o Thomasovi Cromwellovi britskej autorky Hillary Mantelovej, pričom medzi nominovanými boli Sarah Watersová so spoločensko-hororovým románom z povojnovej Británie či Simon Mawer s knihou zachytávajúcou dejiny Československa. Histórii nezostala nič dlžná ani slovenská pôvodná tvorba – za všetky romány stačí spomenúť napríklad Vilikovského Vlastný životopis zla.

Mnohé vydavateľstvá využili aj výročia pripadajúce na tento rok a prišli s množstvom titulov venovaných Charlesovi Darwinovi či Abrahamovi Lincolnovi, 70 rokom od začiatku 2. svetovej vojny, 40 rokom od momentu, keď človek pristál na mesiaci a v neposlednom rade 20. výročiu pádu Berlínskeho múru a s ním aj komunistickým režimom v krajinách strednej a východnej Európy.

Aby sme našim čitateľom uľahčili orientáciu v minuloročnej knižnej produkcii, redaktori Inak, prispievatelia a priatelia (kníh) zostavili svoj malý zoznam z titulov či prekladov, ktorých vydanie ich tento rok zaujalo najviac.

Tomáš Mrva:

Najlepšou a najdôležitejšou knihou bol pre mňa Vzostup a pád komunizmu od Archieho Browna. Autor sa na komunizmus pozerá bez klapiek na očiach a vďaka precíznej práci so západnými aj sovietskymi archívmi, ako aj rozhovorom s priamymi účastníkmi udalostí, ponúka skutočne hodnotnú kroniku ideológie, ktorá vtlačila pečať dvadsiatemu storočiu.

Potešil ma tiež návrat americko-bosnianskeho spisovateľa Aleksandara Hemona, ktorému vyšiel tak román Projekt Lazarus, ako aj zbierka poviedok Love and Obstacles. Dúfam, že sa niekedy dočkáme slovenských alebo českých prekladov jeho kníh.

Z prekladov by som upozornil na populárno-vedeckú knihu Paula Daviesa Kosmický jackpot, ktorá dostupnou formou vysvetľuje, prečo je vesmír vhodný pre existenciu života.

Lucia Rakúsová:

Medzi najlepšie romány, ktoré pribudli tento rok v mojej knižnici patrí Inherent Vice Thomasa Pynchona a Gate at the Stairs od Lorrie Moore, ktorá je v súčasnosti považovaná za jednu z najlepších amerických autoriek a ktorej profil čoskoro uverejníme aj na týchto stránkach.

Z prekladov ma veľmi potešila Čierna kniha Orhana Pamuka a pre fanúšikov žánrovej literatúry určite príjemne čitateľná romantická fantasy Audrey Niffeneggerovej Zakletý v čase.

Slavomír Olšovský:

Odporúčam tento rok uverejnený český preklad knihy The Whisperers: Private Life in Stalin's Russia (Šeptem. Soukromý život ve stalinistickém Rusku) od Orlanda Figesa. Jednému z diel tohto britského historika, ktorý sa zaoberá dejinami Ruska, sme sa venovali aj v Ina[k] (Natasha's Dance - A Cultural History of Russia) a jeho posledná kniha je výsledkom rozsiahleho výskumu zameraného na „bežný život“ ľudí v sovietskej totalitnej diktatúre.

Ruský novinár a bývalý redaktor televíznej stanice NTV Leonid Parfjonov sa preslávil cyklom dokumentárnych filmov Rossijskaja imperia (od Petra Veľkého po Mikuláša II.) a dokumentaristickou epopejou zameranou na sovietske a postsovietske obdobie s názvom Namedni 1961 – 2003: naša era. Parfjonov sa rozhodol tento úspešný projekt pretaviť aj do knižnej podoby a v roku 2009 vyšiel druhý diel tejto série (Намедни. Наша эра. 1971-1980), ktorý (samozrejme aj s prvým dielom a pripravovanými pokračovaniami) vrelo odporúčam.

Za povšimnutie stojí paperbackové vydanie útlejšieho titulu Roberta Baera s názvom The Devil We Know: Dealing with the New Iranian Superpower. Tento bývalý pracovník CIA so špecializáciou na Blízky východ a autor úspešných kníh See No Evil a Sleeping with the Devil: How Washington Sold Our Soul for Saudi Crude, z ktorých sa čerpalo pri tvorbe scenára filmu Syriana, ponúka svoj strategický pohľad na vzťahy s Iránom.

Dlhé čakanie na bratislavské metro určite spríjemní a svojim spôsobom teda skráti síce staršia, ale stále krásna knižka Metro Maps of the World: v. 2 (World Maps) od Marka Ovendena. Ponúka prehľad máp a schém systémov mestskej hromadnej dopravy celého sveta, ich historický vývoj a informatívny sprievodný text. Okrem estetického zážitku dôkladné preštudovanie tohto diela prinesie aj praktický úžitok: pri najbližšej návšteve Novosibirska sa budete v tamojšom metre cítiť ako doma.

Aňa Ostrihoňová:

Napriek tomu, že vydavatelia do tohto roku vstupovali s nemalými obavami a zoškrtanými rozpočtami, nakoniec sa im podarilo zaplniť kníhkupectvá veľmi kvalitnými titulmi. Osobne odporúčam nový román Paula Austera Invisible, ktorý sa odohráva v New Yorku, Paríži a na malom ostrove v Karibiku v rokoch 1967 až 2007. Paul Auster je aj u nás populárnym autorom, takže sa možno čoskoro dočkáme aj prekladu tejto knihy. Zo slovenských prekladov ma tento rok potešil román Philipa Rotha Rozhorčenie. Aj preto, že mnohé kvalitné romány tohto amerického spisovateľa sa slovenským prekladom dlhé roky vyhýbali.

Potešilo ma aj vydanie dvoch životopisov. Prvým z nich je životopis amerického prozaika Raymonda Carvera, na ktorom jeho autorka pracovala desať rokov a ktorý veľmi citlivo spája rozprávanie o práci a živote človeka, ktorý sa napriek svojmu talentu nedokázal vyhnúť alkoholu, finančným problémom a ľudským tragédiám (Raymond Carver: A Writer’s Life – Carol Sklenicka). Druhým je nedávno vydaný český preklad biografie kolumbijského spisovateľa Gabriela Garcíu Márqueza, ktorého recenzia vyjde v Inak (Gabriel García Márquez. Život – Martin Gerald).

Ján Gregor:

Tento rok som nemal príliš šťastie na beletriu ktorá by ma očarila, o to lepšie dopadlo čítanie literatúry faktu. Spomeniem radšej iba tituly, ktoré vyšli aj v českých a slovenských prekladoch. Prvé tri sa venujú ľudskému správaniu, ďalšie k tomu pridávajú aj trochu histórie.

V oboch jazykoch sa objavili Gladwellovi Outliers (v slovenčine ako Výnimoční), kniha o tom, aké sú dôležití ľudia a podmienky, aby ste dosiahli niečo nezvyčajné. Ako celok kniha možno nedrží pohromade, ale obsahuje množstvo faktov, ktoré sa dajú preberať pri krčmových debatách, a to je cenné. Z dlhého radu kníh o ľudskej iracionalite vyšla kniha Dana Arielyho Jak drahé je zdarma (v originále Predictably irrational) venované populárnej behaviorálnej ekonómii, Mlodinowova kniha s vtipným názvom Drunkard´s walk o úlohe náhody v našich životoch vyšla v češtine s doslovnejším názvom Život je jen náhoda. V rámci kníh o histórii odporúčam nedávno recenzovanú knihu Jana T. Grossa o povojnovom pogrome v Kielciach Strach, ktorá je skvelá nielen spôsobom spracovania názorov a faktov, ale aj autorovým štýlom, aký nedosahujú ani mnohí románopisci. Budúcnosti sa venuje Weismanov Svet bez nás, kniha o tom, čo by sa stalo, keby jedného dňa zmizli zo zemského povrchu ľudia. Odporúčam aj takmer 400-stranový slovenský výber esejí Roberta Menasseho To bolo Rakúsko, pri ktorom si vždy predstavujem, ako by vyzerala podobne kritická kniha o Slovensku a kto by ju mohol napísať. Neviem...

V rámci beleterie aspoň jedna kniha, aj keď to nie je žiaden "objav" - Martin Ryšavý za ňu dostal cenu Magnesia Litera. Jeho dvojzväzkový román Cesty na Sibiř je síce hrubý, ale patrí k tým málo knihám, u ktorých to je výhoda. Ak by ste sa pri najbližšej ceste rozhodovali či východ alebo západ, skúste to prvé, zažijete viac.

Leo Singer

Naposledy ma zaujala kniha amerického historika Davida Roedigera Mzdy belošstva (The Wages of Whiteness). Mapuje vznik rasizmu americkej robotníckej triedy a vychádza pritom z mnohých zdrojov ľudovej kultúry, z robotníckych novín, piesní, letákov, atď. Robotnícky rasizmus vysvetľuje ako aktivitu triedy, ktorá sa potrebovala vymedziť jednak voči vlastníkom kapitálu a zároveň aj voči čiernym otrokom. "Belošstvo" chápe ako psychologickú "mzdu", ktorá nahrádzala republikánsky imidž nezávislosti, o ktorý robotníci prišli počas industrializácie. Roedigera obvinili, že kniha pošpinila renomé robotníckej triedy, hoci on paradoxne chcel knihou vyprovokovať očistnú sebareflexiu v americkom sociálnom hnutí.

Nina Ďurianová

Tento rok ma potešila kniha Vladimira Kaminera Russendisko, ktorý sa v krátkych poviedkach zasa raz pohráva s pravdou, stereotypmi, a to všetko s iróniou, na počudovanie príjemnou a láskavou. To už poviedky Vladimira Jelistratova Ťu! Ili rasskazy russkogo turista sú z trochu iného súdku. Humor je miestami tak trochu násilný, Jelistratov miestami až príliš kypí sebavedomím, ale stále je to čítanie, pri ktorom sa dá dobre zabaviť. Jelistratov to ako lingvista so slovami jednoducho vie.

Z literatúry faktu ma zaujala kniha Dom v izgnanii, ktorá vyšla v Prahe a sústredí sa na osudy ruskej emigrácie v medzivojnovom období a vydanie cestopisu z predrevolučného obdobia od nemeckého novinára Eugena Zabela Mit der Bahn durch Russland und China - 1903.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia