Susan Faludi
Redakcia
Foto: Joe Thorn (Flickr, licencia Creative Commons)
Redakcia
Foto: Ginny (Flickr.com, licencia Creative Commons
Redakcia
Mladý Aristoteles, foto: Mary Harrsch (licencia Creative Commons)
Janka Kršiaková
Foto: Hryck (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Agathe B (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (JISC)
Ľubomír Jaško
Foto: Flickr (Ole Svensson)
Redakcia
Slavomír Olšovský
Ľubomír Jaško
Ľubomír Jaško
Tomáš Mrva
Ľubomír Jaško
Redakcia
Emma Forrest
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Redakcia
Tomáš Mrva
Dievčatá zo sionistického mládežníckeho zväzu Haschomer Hatzair, ktorého členom bol aj Rubner
Katarína Ďurková
Tomáš Mrva

Intímny portrét imperátorky Kataríny II. – sex, lži a depeše

Prehrabávanie sa v archívoch panovníckych domov môže byť niekedy dosť suchopárne, pričom jeho dobrodružnosť sa miestami blíži akčnosti listovania v katalógu drobného železiarskeho tovaru.

Virginia Rounding: Catherine the Great – Love, Sex and Power, Arrow Books: 2007, 592 s.

Nech je ako chce, faktom je, že historici majú zväčša pokojnú prácu a tichší život, a preto od nich možno len ťažko očakávať, že budú mať sklon k „viac sexy“ prístupu k náročným témam.

O tom, že Virginia Roundingová sa k životu a dielu ruskej imperátorky Kataríny II. postaví trošku inak (čo by sa nám v Inaque mohlo páčiť), ma presvedčil nielen jej predslov ku knihe, v ktorom autorka objasňuje svoje dôvody na jej napísanie, ale aj letmý pohľad do jej doterajšej bibliografie. Tá nám ponúka značne zaujímavú mozaiku: na jednej strane praktická príručka pre správcov farských majetkov, na druhej strane kniha o životných osudoch Slávnych horizontálok, čiže dám, ktoré si svoje spoločenské postavenie vydobývali nežne a v polohe ležmo.

Takto rozostavené figúrky v rámci šachovej partie spisovateľ-čitateľ ma nenechali chladným a s miernym upokojovaním sa, že to prinajhoršom dopadne tak, ako film Sofie Coppola Marie Antoinette (nádherné barokové kulisy a dej, ktorý je nedejom, ale zato plným pocitov), som sa pustil do sledovania osudov najväčšej zo všetkých Katarín (tu mi nedá s láskou nespomenúť našu radnuyu Jekaterinu Aproximovnu Tóthovú, ktorej bonnes manières parlementaires mi v týchto bujarých časoch poslaneckého ančovania a fackovania, čuduj sa svete, akosi chýbajú).

Štruktúra Roundingovej biografie Kataríny II. je na počudovanie konzervatívna, a tak môžeme chronologicky sledovať prerod nemeckej protestantskej princeznej Sophie Frederiky Augusty von Anhalt-Zerbst na pravoslávnu ruskú imperátorku Jekaterinu. Autorka nám častým využívaním korešpondencie cárovnej s jej blízkymi aj súčasníkmi sprostredkúva intímny obraz ženy na ceste k vrcholu a na vrchole.

Je pritom veľmi vhodné, že o žene píše iná žena; nechcem sa dopustiť sexistických náhľadov, ale musím konštatovať, že práve kladením dôrazu alebo povedzme upriamením pozornosti na niektoré aspekty, ktoré by možno historikom-mužom unikli, je Roundingovej Katarína autentickejšia a plastickejšie vystupuje z vrstiev barokového púdru a olejov na plátne.

Hoci doba Kataríny II. a jej vláda rozhodne neboli chudobné na veľké dejinné udalosti, Roundingová sa sústredí na Katarínu v jej životných úlohách dcéry, manželky, matky a starej matky, ktorá popri povinnostiach vyplývajúcich z týchto úloh musela bojovať o život a neskôr o svoje impérium. Samozrejme, že ani úplný laik by neočakával, že imperátorský dvor bude selankou, petrohradský cársky dvor Jelizavety Petrovny a neskôr Kataríny II. je však vzhľadom na povestné miestne špecifiká hrou na život a na smrť v kulisách barokových transvestitných maškarných bálov a neprestajných ohňostrojov.

Autorka nás sprevádza neľahkým životom mladej Kataríny, frustrovanej z nenaplneného manželstva a ambícií, obklopovanej rôznymi (aj zámerne na intímne účely nasadzovanými) nápadníkmi, jej obavami o vlastný život a život jej syna, následníka trónu Pavla. Sledujeme násilnú smrť infantilného manžela Kataríny, imperátora Petra III, a jej vlastnú, krvou vykúpenú, korunováciu.

Po úspešnom prežití intríg však ani na tróne Katarína nenachádza pokoj a ako veľmi citlivá žena hľadá muža, ktorého by mohla milovať celý život. Jej srdcom, listami aj spálňou prechádzajú jeden za druhým mladí rúči favoriti, plejáda vremenščikov, z ktorých jej až do svojej smrti zostane verné iba Najjasnejšie knieža Potemkin, dnes už zväčša známe len podľa dediniek a krížnika.

Roundingová pekne popisuje jednotlivé fazety osobnosti imperátorky, aj vývoj, ktorým prechádza. Zo zmyselnej ženy sa pod tlakom okolností a vlastných ambícií stáva tvrdá autokratka, ktorá sa niekedy mučí pre rozpor medzi tým, ako by chcela a ako musí v Rusku vládnuť. Z nepozornej matky, ktorá pekným slovom nezavadí o svojho syna ani jeho ženu, sa stáva starostlivá stará matka, ktorá podrobne nariadi pravidlá výchovy svojho vnuka, budúceho imperátora Alexandra I., jedného z víťazov nad Napoleonom.

Blízkosť k skúmanej postave je Roundingovej plusom a zároveň aj jej mínusom. Opisy svadobných rób a zariadenia niektorých palácov sú v ére internetu zbytočne podrobné (každý si môže dobové odevy a interiéry pozrieť na príslušných stránkach), autorke niekedy pre samý detail a intímnosti nezostáva priestor na lepšie uchopenie doby a diania v nej ako celku a zároveň sa jej občas stane, že stratí potrebný odstup. Navyše, niekedy sa pod nánosom ľúbostných eskapád a navoňavkovaných listov stráca aj hlavná hrdinka.

Roundingovej dielo je však v každom prípade skvelým doplnkom do katarínologie; mimoriadne dobre sa číta pred alebo po diele Potemkin: Catherine the Great's Imperial Partner od Simona Sebaga Montefioreho a je skvelou predohrou pre znovu vydané dielo Alexander I: Tsar of War and Peace od Alana Palmera. Zároveň, a tu Roundingová prekračuje rámec čisto historickej spisby a píše knihu na výsosť súčasnú, ide o dielo, ktoré nás upozorňuje na to, že moderna v histórii už viackrát nastala, ďalej na limity dnešného nazerania na spoločenské otázky (napr. feminizmus), ako aj na to, že ľudstvo sa vo svojej podstate až tak nemení a stále sa skladá zo synov a dcér, matiek a otcov a starých rodičov.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia