Ale nemalo to tak byť... nad knihou Adama Phillipsa

Na začiatku jednej epizódy britského seriálu Black Books s názvom Hello Sun do kníhkupectva vojde muž, ktorý sa mizantropického majiteľa Bernarda (hľadajúceho zapaľovač, ktorý má pod nosom) pýta, či má nejakú knižku od Adama Phillipsa.

Kniha 2015

V Inaque.sk máme radi pokrok a zmeny, ale dobrých tradícií sa držíme. Patrí medzi ne aj koncoročná anketa o najzaujímavejších knihách, ktoré sme v uplynulom roku čítali.

Zánik sveta vinou čiernej mágie

Slávny rakúsky satirik Karl Kraus napriek ukotvenosti vo svojom čase a priestore Viedne prvých dekád 20. storočia prehovára k súčasnému čitateľovi veľmi jasne. Úlohu pretlmočiť jeho slová do dnešnej doby na seba zobral americký spisovateľ Jonathan Franzen a v knihe Projekt Kraus ponúka oveľa viac ako len preklad jeho esejí.

Ako zachrániť demokraciu

Demokracia je v kríze. Túto frázu počúvame už roky. Väčšinou sa vzťahuje na klesajúcu účasť na voľbách a kritiku toho, že politici nekonajú v záujme voličov, ale iných skupín. Zásadnejšia otázka je však, či je demokracia aj ohrozená.

Keď treba mesiac čakať na ekonomickú knihu

V minulom roku sme boli svedkami zvláštneho javu: mladý, málokomu známy francúzsky ekonóm Thomas Piketty zverejnil knihu o ekonomickej nerovnosti. Tehla, ktorá má takmer 700 strán, s titulom Kapitál v 21. storočí, bola jedným z najpredávanejším titulov minulého roku.

Kniha 2014

Tento rok sme boli menej aktívni ako v minulosti, ale o našu koncoročnú literárnu anketu vás neukrátime. Želáme vám, aby ste sviatočné chvíle strávili s dobrými knihami, filmami a najmä ľuďmi.

Kniha 2013

Aj tento rok ponúkame prehľad kníh, ktoré tvorcov Inaque.sk najviac zaujali. Ak sa poponáhľate, možno niektoré z nich ešte stihnete kúpiť pod stromček. Ďakujeme za dlhodobú priazeň a želáme príjemné sviatočné chvíle v spoločnosti dobrých kníh, filmov a ľudí.

Filozofický bedeker

Minimálne od staroveku sa ľudia pokúšali hľadať a nachádzať odpovede na otázky týkajúce sa života, vesmíru a vôbec. Snažili sa prísť na kĺb tomu, ako funguje svet, čo je jeho podstatou, prečo je taký, aký je a podobne. Mnohé z otáznikov pri tom súviseli celkom prirodzene aj s človekom samotným.

Hudba ako vyslobodenie

Pred niekoľkými dňami oslávila 110. narodeniny Alice Herzová-Sommerová, najstaršia žijúca osoba, ktorá zažila hrôzy nacistických koncentračných táborov. Pri tejto príležitosti uverejňujeme starší text o jej knižnej biografii Rajská zahrada uprostřed pekla (Život v jednom století).

Nemecko ako stredobod sveta

O tom, že Nemecko je kľúčový hráč na európskej scéne, pochybuje len málokto. Pre niekoho je to jednoduchý fakt, pre iného hrozba. Pre írskeho historika Brendana Simmsa je územie po nemecky hovoriacich štátov veľkou šachovnicou, na ktorej sa v uplynulých piatich storočiach bojovalo o nadvládu nad Európu.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia