V tmavej komore

Čoskoro vychádza kniha americkej novinárky Susan Faludi V tmavej komore, v ktorej rozpráva príbeh svojho otca - maďarského žida, ktorý po druhej svetovej vojne emigroval cez Brazíliu do Spojených štátov, kde pôsobil ako fotograf. Potom, čo sa rodičia rozviedli, stratila autorka s otcom kontakt. Ozval sa jej po viac ako dvadsiatich rokoch z Budapešti už ako Stefanie, kde sa za ním vybrala a konečne odhalila zložitú rodinnú históriu.

Ale nemalo to tak byť... nad knihou Adama Phillipsa

Na začiatku jednej epizódy britského seriálu Black Books s názvom Hello Sun do kníhkupectva vojde muž, ktorý sa mizantropického majiteľa Bernarda (hľadajúceho zapaľovač, ktorý má pod nosom) pýta, či má nejakú knižku od Adama Phillipsa.

Kniha 2015

V Inaque.sk máme radi pokrok a zmeny, ale dobrých tradícií sa držíme. Patrí medzi ne aj koncoročná anketa o najzaujímavejších knihách, ktoré sme v uplynulom roku čítali.

Zánik sveta vinou čiernej mágie

Slávny rakúsky satirik Karl Kraus napriek ukotvenosti vo svojom čase a priestore Viedne prvých dekád 20. storočia prehovára k súčasnému čitateľovi veľmi jasne. Úlohu pretlmočiť jeho slová do dnešnej doby na seba zobral americký spisovateľ Jonathan Franzen a v knihe Projekt Kraus ponúka oveľa viac ako len preklad jeho esejí.

Ako zachrániť demokraciu

Demokracia je v kríze. Túto frázu počúvame už roky. Väčšinou sa vzťahuje na klesajúcu účasť na voľbách a kritiku toho, že politici nekonajú v záujme voličov, ale iných skupín. Zásadnejšia otázka je však, či je demokracia aj ohrozená.

Keď treba mesiac čakať na ekonomickú knihu

V minulom roku sme boli svedkami zvláštneho javu: mladý, málokomu známy francúzsky ekonóm Thomas Piketty zverejnil knihu o ekonomickej nerovnosti. Tehla, ktorá má takmer 700 strán, s titulom Kapitál v 21. storočí, bola jedným z najpredávanejším titulov minulého roku.

Kniha 2014

Tento rok sme boli menej aktívni ako v minulosti, ale o našu koncoročnú literárnu anketu vás neukrátime. Želáme vám, aby ste sviatočné chvíle strávili s dobrými knihami, filmami a najmä ľuďmi.

Kniha 2013

Aj tento rok ponúkame prehľad kníh, ktoré tvorcov Inaque.sk najviac zaujali. Ak sa poponáhľate, možno niektoré z nich ešte stihnete kúpiť pod stromček. Ďakujeme za dlhodobú priazeň a želáme príjemné sviatočné chvíle v spoločnosti dobrých kníh, filmov a ľudí.

Filozofický bedeker

Minimálne od staroveku sa ľudia pokúšali hľadať a nachádzať odpovede na otázky týkajúce sa života, vesmíru a vôbec. Snažili sa prísť na kĺb tomu, ako funguje svet, čo je jeho podstatou, prečo je taký, aký je a podobne. Mnohé z otáznikov pri tom súviseli celkom prirodzene aj s človekom samotným.

Hudba ako vyslobodenie

Pred niekoľkými dňami oslávila 110. narodeniny Alice Herzová-Sommerová, najstaršia žijúca osoba, ktorá zažila hrôzy nacistických koncentračných táborov. Pri tejto príležitosti uverejňujeme starší text o jej knižnej biografii Rajská zahrada uprostřed pekla (Život v jednom století).

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia