Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

V ako vrana, v ako vendeta

Foto: H.Koppdelaney (Flickr.com, licencia Creative Commons)

Na poli nezávislého komiksu sa objavilo niekoľko osobností, ktoré vzbudzujú rešpekt. Vytvorili komiksy poskytujúce „alternatívny“ zážitok, opradené tajomstvom a vyvolávajúce otázky, na ktoré sa len ťažko hľadajú odpovede.

Jednou z takých osobností je i James O`Barr a jedným z takých komiksov jeho Vrana (originálne vydanie: 1989). Hoci bol O`Barr v prípade svojho opusu „auteurom“ (autorom v pravom zmysle slova – libretistom i výtvarníkom a najmä človekom s vlastnou osobnou víziou), tentoraz – po vyše dvadsiatich rokoch od prvého príchodu „okrídlenej pomsty“ – sa rozhodol nepracovať sám. Pri tvorbe návratu Vrany s podtitulom Súmrak bohov mu totiž sekundoval (možno to bolo naopak) výtvarník Jim Terry.

James O`Barr – Jim Terry: Vrána. Soumrak bohů 

preklad Václav Dort a Martin Trojan. Comics Centrum: 2013, 104 strán

V komikse Vrana. Súmrak bohov sa dej preniesol do obdobia druhej svetovej vojny a odohráva sa v jednom z koncentračných táborov.

Priletela vrana a zasiahla do ďalších osudov. Stala sa nástrojom pomsty, ktorý nezomrie, kým nevykoná svoju vendetu. Nezomrie, lebo už je mŕtvy. O tom, čo sa dialo v koncentračných táboroch, o tom, ako ľudia vo vojne trpeli a aké to malo následky pre ich rodiny, bolo vytvorených mnoho diel – filmov, kníh alebo aj komiksov. Ďalší preto nezaškodí, veď „vyblázniť sa“ na ľudských monštrách je dobrou príležitosťou, ako ukázať, že niečo – hoci aj s odstupom času – principiálne odsudzujeme.

Príbeh je v podstate veľmi jednoduchý. Sturmbannführer (v komikse sú použité originálne vojenské hodnosti, k tejto minislovník hovorí, že to je major) – veliteľ koncentračného tábora – je vášnivým hráčom šachu. Vyberá si intelektuálov z radov väzňov, ktorí s ním môžu hrať o svoj život.

Samozrejme, nestáva sa často, aby vyhral väzeň, a major s tým ani neráta. Keď sa tak ale stane (dokonca dvakrát), spustí sa reťazec udalostí, ktorý nenechá vranu ľahostajnou. Nič by sa nestalo, keby išlo len o väzňa samotného, bohužiaľ, major do toho zapojil aj jeho rodinu. A to nemal robiť...

Ľudské utrpenie, moment nespravodlivej smrti a neoprávnenej krutosti sa zmení na krvavú jazdu, na ktorej konci bude stáť väzeň a jeho vrah. Túžba po dobrej šachovej partii priviedla poslednú figúrku, ktorá v tej chvíli zistila, že nie je kráľom, ale len obyčajným pešiakom, ku koncu, aký ona nachystala tisícom nevinných ľudí. Tým, že major spravil z bezvýznamného, obyčajného človeka výnimočného, odsúdil sa k smrti. „Nejsem nikdo. Jsem jen tvá nevyhnutelnost.“

Vrana. Súmrak bohov je komiksom, ktorý určite stojí za prečítanie. A je vlastne jedno, či čitateľ pozná pôvodnú O`Barrovu Vranu, alebo nie. Komiks autorského dua O`Barr – Terry totiž funguje aj tak, aj onak. Ten, kto pozná pôvodný komiks, bude pravdepodobne chcieť vedieť, čím je jeho „nasledovateľ“ iný. A na to komiks Vrana. Súmrak bohov čaká. Čaká len na to, kým ho otvorí niekto, kto pochopí, že aj „pokračovateľ“ sa môže prinajmenšom priblížiť kultu. Vrana zanechala odkaz, ktorý Vrana. Súmrak bohov nasleduje s úctou a – súdiac podľa aj filmovými postupmi inšpirovaných kresieb Jima Terryho – rozhodne s nadšením.

Hoci pre mňa tým najatmosférickejším zachytením jednej z najuniverzálnejších tém – pomsty – zostane zrejme navždy práve pôvodný O`Barrov komiks (aj vďaka príbehu, ktorý je za ním), uznávam, že motív vrany ako vendety je prakticky nesmrteľný. A v tomto ohľade ma vznik komiksu Vrana. Súmrak bohov neprekvapuje, tak ako ma neprekvapuje, že sa stále hlasnejšie začína šepkať o remaku filmovej Vrany Alexa Proyasa z roku 1994.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia