Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Tam, kde možno zmizol čas

Foto: muni77 (Flickr.com, licencia Creative Commons)

Ak spisovateľ v tretej knihe ponúka variáciu na tú istú tému, niekomu to môže pripadať fádne. Maroš Krajňak však ani zďaleka nenudí, aj keď zakopnutiam sa nevyhol.

Novela (alebo krátky román) Informácia nadväzuje na Carpathiu a Entropiu tým, že aj tentoraz sú stredobodom jeho záujmu Rusíni, obyvatelia fiktívnej Florinskej monarchie, ktorá je však odkazom na krátko, ale reálne existujúcu Rusínsku národnú republiku Lemkov, známu aj ako Florinská republika.

Maroš Krajňak: Informácia 

Trio Publishing: 2013, 120 strán

Podobne ako v Entropii, aj v najnovšom Krajňakovom diele je pilierom putovanie. Na rozdiel od takmer odyseovského hľadania Pepa dvojicou Buko a Forel, je putovanie v Informácií viac rozptýlené. Najprv sa prejavuje neodmysliteľným odchodom z rodného kraja do zahraničia (Nemecko, USA), ale neskôr sa presúva na východ.

Dve hlavné postavy, Fedy a Vaxo, smerujú na územie susedného národa za Vaxovým strýkom (v skutočnosti prastrýkom, ale to je pri ponímaní času, aké nám Krajňak už tretíkrát ponúka, len detail). Vaxo u neho strávi päť mesiacov v snahe zistiť, prečo zostal v tejto zaostalej krajine, aj keď čoskoro prišiel na svoj omyl. Namiesto hľadania konkrétnej osoby ide teda o pátranie po motivácii, o prenikanie do hĺbky ľudských rozhodnutí.

Až kým sa Fedy a Vaxo nevyberú za strýkom, všetko sa odohráva v pomerne realistickom móde začiatku 21. storočia so všetkými jeho príležitosťami, problémami a bizarnosťami. Príchodom na územie susedov však opäť začínajú dominovať mágia a iracionálno. Pravidlá nášho sveta prestávajú platiť, „dejú sa úchvatné veci, čas možno zmizol“. Fedo a Vaxo chcú vstúpiť do „epicentra florinskej mágie“, veriac, že sa tam dá navždy zostať.

Z prostredia vysokej školy, nemeckej farmy, konzultačnej firmy alebo stretnutia zbohatlíkov sme naspäť v ríši, kde vládnu sily, nad ktorými nemáme vôbec žiadnu kontrolu. Zdá sa, že hra s fungovaním časopriestoru robí Krajňakovi veľké potešenie, keďže ju využil tak vo svojom debute, kde čas začal ísť dozadu, ako aj v Entropii, kde sa začal vytrácať.

Treba priznať, že mu to ide oveľa lepšie, ako keď sa snaží pohybovať v „normálnom“ svete. Pasáže, kde ironicko-sarkasticky paroduje fungovanie konzultačnej firmy cez postavu agilného Fedyho kolegu, alebo si robí posmech z primitívnych zbohatlíkov, sú vari najslabšie zo všetkých troch kníh. Nedokáže totiž povedať nič nové ani prevratné, len opäť prežúva to, čo nám už pred ním naservírovali mnohí iní.

Našťastie, táto pachuť nie je dostatočne silná na to, aby prebila dobré dojmy z knihy.

Krajňak má nepochybne svoj rodný kraj rád, ale jeho postavy často prepadajú beznádeji. Vaxo vidí strednú Európu ako priestor, kde sa nikdy nič nezlepší a život tu bude naveky ťažký. Fedy sa prepadá do ešte väčšej existenciálnej krízy. Nechce byť príslušníkom zbytočného druhu, akým je ľudstvo.

Avízo týchto temných chvíľ nachádzame už v druhej kapitole, kde nás rozprávač varuje, že blízky zánik Florinskej monarchie je predzvesťou agónie celého sveta. Fedyho nádeje sa menia na pozemské peklá, ktoré majú byť prípravou na konečné peklo. Nedá sa povedať, že by sa nakoniec všetko na dobré obrátilo, ale optimisticky naladený čitateľ možno v záverečnej scéne objaví akú-takú nádej, aj keď skeptik v nej bude vidieť skôr prelud. A možno práve v tom je krása magického a excentrického sveta, do ktorého nás Maroš Krajňak opakovane privádza.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia