Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Rozstrieľané telo a osamelá duša

Foto: US Army, licencia Creative Commons

Kvalitný debut je pre mladého prozaika pascou i výhodou. Bez neho sa stratí v zabudnutí a ak sa podarí, čitatelia (a kritici) čakajú na ďalšie autorove prózy ako nevyspytateľné knižné supy. Paolo Giordano sa Osamelosťou prvočísel stihol stať takmer kultovým autorom mladých Robinsonov.

Očakávania od jeho druhej prózy boli vysoké – našťastie mladý taliansky fyzik a spisovateľ nesklamal. Jedinečnú melanchóliu Prvočísel však vystriedala výrazne odlišná dramatickosť modernej vojny. Presne tej, ktorá sa stihla skamarátiť s vyspelou technológiou zabíjania i medializácie, a tak je po večeroch dokumentovaná priamo v našich príbytkoch.

Paolo Giordano, Tělo 

preložila Alice Flemrová, Odeon: 2013

Giordano riskuje témou, ktorá je pre jemné čitateľské nátury skompromitovaná a politicky háklivá. Možno aj príliš mužská. V predsunutej operačnej základni v provincii Faráh v juhozápadnej časti Afganistanu vedenej talianskymi vojakmi sú prevažne muži. Pár žien v bojovej jednotke robí najlepšie, keď v ničom nezaostávajú za kolegami. Ostatné sú odkázané na to, aby doma čakali na svojich manželov, milencov a synov.

Privilegovanou postavou je vojenský lekár Alessandro Egito. Ortopéd má na starosti telá vojakov, ale ešte viac sa vytrápi s ich psychikou. Vlastnú tiež veľmi nezvláda. Morí sa so spomienkami na malú rodinnú vojnu, pred ktorou zutekal do Afganistanu. Jeho spolubojovníci sú napriek jednotnej uniforme pestrou zbierkou: jeden je „v civile“ gigolom pre osamelé dámy, ďalší sa zmierujú s úlohami benjamínka roty, provokatéra, sexuálneho maniaka alebo večných naiviek a outsiderov.

Názov tohto Giordanovho románu nie je náhodný ani falošne tajomný. Telo – telesnosť ako taká i každé jednotlivé telo vojaka na vojenskej misii – nie je ohrozené iba mínami teroristov alebo ich spôsobmi mučenia (podľa veliteľa Afganci radi vešajú zajatcov dole hlavou, až im doslova vybuchne v návale krvi).

Telo permanentne upozorňuje na svoju prítomnosť. Nad jednotkou zavretou v primitívnej pevnosti sa vznáša mrak potu a telesnosti. Vojaci vyzbrojení superzbraňami a oblečení do najdrahších vzorov maskáčov sú za chvíľu odrovnaní črevnou infekciou. Neistoty a obavy sa prezrádzajú v ekzémoch a psychosomatických ťažkostiach. A telo je nakoniec rozbité a roztrhané na kúsky, ktoré šokovaní vojaci zbierajú po útoku teroristov zo stromov v blízkosti cesty.

Taliansky výraz „corpo“ poukazuje aj na teleso, zbor, jednotku, útvar či zoskupenie osôb s istou štruktúrou a aktivitou. Táto sociálna telesnosť je pre Giordana príležitosťou ukázať, prečo zažiaril na literárnom nebi. Odkrýva vzájomné vzťahy a napätia. Aj v tých najbanálnejších situáciách dramaticky sprostredkúva koktail povestnej „chémie“, ktorá nepatrí iba do teórie zvádzania, ale je súčasťou každého spoločenstva. Práve túto verziu „tela“ sám autor musel intenzívne v zrýchlenom režime spoznávať, keď pri príprave románu v roku 2010 navštívil taliansku vojenskú základňu v Afganistane.

Od roku 2004 zahynulo v Afganistane viac ako päťdesiat talianskych vojakov. Vedenie armády tento román však asi nenakúpi ako povinné čítanie pre budúcich účastníkov ozbrojených misií. Giordanovo Telo sa pohybuje v iných rovinách. Nie je to moderný mýtus o hrdinoch krvácajúcich na záchranu slobodného sveta ani naivný pacifistický výkrik.

Takto vyzerá nová podoba prvočísel. Napriek jednoznačnému sebavedomiu sa môže v životnom scenári súčasníka objaviť hraničná situácia, ktorá odhaľuje brutálnu realitu ohrozenia a zraniteľnosti. Giordano pripravil pre svojich verných malú skúšku. Po okúzlení sprevádzajúcom Prvočísla budú musieť teraz podstúpiť trpezlivejšiu cestu k autorovým zámerom.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia