Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Román Petra Buwaldu

Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)

V románovom debute holandského prozaika Petra Buwaldu je najkrikľavejším jedno poznanie: zdanlivo nepravdepodobné veci sa stávajú realitou najľahšie. Toto je zdroj životných šokov, absurdít a žiaľ len málokedy takých prekvapení, ktoré potešia.

Z džudistu rektor a minister

V kariére Siema Sigeriusa nie je o nepravdepodobnosti núdza. Čakali by ste matematika, rektora univerzity a nakoniec i ministra školstva z chlapca, ktorý musel pred otcom skrývať vášeň pre džudo a ako čerstvo dospelý splodil bez väčšieho rozmyslu syna?
Sigerius je špecifický druh polyhistora. Vie to v kimone i drahom obleku. Je nekonvenčný, úspešný, má drive. Niet divu, že ho nakoniec čaká čaj s kráľovnou, aby sa uviedol ako nový minister.

Peter Buwalda: Bonita Avenue 

preložila Jana Pellarová, Odeon: 2014, 464 strán

Kto čaká bežný príbeh zvrhnutého charakteru v štýle „ako chutí moc“, bude zaskočený. Dôležité je všetko to, čo sa odohrávalo pred Sigeriusovým kariérnym vrcholom. Krátky prehľad ďalších účinkujúcich a udalostí v skratke znie: výmena životných partneriek so susedom, vlastný syn Wilbert v base za zabitie, nevlastná dcéra Joni, ktorá si internetovým zverejňovaním svojich intímnych záberov dokázala zarobiť na luxusnú jachtu.

Častým rozprávačom príbehu je Jonin priateľ a potenciálny zať Aaron. Je unesený z priateľstva s rektorom. Váži si možnosť džudistických zápasov i hádok o dobrom džeze. Za maskou staršieho priateľa však cíti tvrdého chlapa, ktorý nemá zadefinované žiadne hranice. Schizofrenického Aarona, ktorý sa postupne dostáva do zajatia vlastných bludov, čakajú nové kolá „zápasu“.

Podstatné veci sa dejú v čase reálnej udalosti - v máji 2000 vybuchla továreň na výrobu pyrotechniky v holandskom Enschede. Výbuch vtedy zabil 22 ľudí a zdevastoval stovky domov. V románe táto katastrofa spustila výbuch nepravdepodobností, ktoré sa zvyknú udiať ľahšie, ako ktokoľvek predpokladal. Vybuchujú tajomstvá, pretvárky, ohľady, rešpekt a dobré spôsoby. Štartuje Sigeriova cesta sebadeštrukcie, ktorá nemôže skončiť dobre.
Debut v pokročilejšom štádiu literárneho vývoja

Debutant v Buwaldovom prípade neznamená 25-ročný absolvent kurzu tvorivého písania, ktorý mal šťastie na tému, správne zvolený rám okuliarov a dobré miesto vo výkladoch kníhkupectiev. Na svoj prvý román sa Buwalda pripravil prácou novinára a literárneho redaktora. Spoluzaložil literárno-popový časopis Wah Wah. Takmer 40-ročný vydal v roku 2010 Bonita Avenue, postupne sa román stal najpredávanejšou knihou v Holandsku a získal štyri literárne ceny.

Buwalda bez falošnej skromnosti či strachu z literárnych postupov skúša v tomto románe všetko. Hrá sa s časovými rovinami. Cvičí čitateľskú pozornosť intelektuálne náročnejším až postmoderným štýlom odbočiek a dejových hier. Vie byť tragikomický, sociálno-kritický, cynický aj emotívny.

Kritici tento román porovnávajú s iným objemným dielom súčasnej holandskej prózy Objavenie neba Harryho Mulischa (vyšiel aj v slovenčine, Slovart 2006). Obaja vytvorili postavy mierne geniálnych vedcov kombinovaných so sukničkármi. Každý, kto má skúsenosť s americkými autormi, si spomenie na Rothových zúfalcov. Ide o literárne vďačný prototyp.

Nejde však len pocit trápnosti z rektora, ktorý behá po meste v ružových nohavičkách svojej nevlastnej dcéry (áno, aj toho bol Sigerius schopný). Zbabelstvo, zrada a nízke pohnútky pomáhajú nepravdepodobnostiam na svet. Preto sa občas nestíhame čudovať!

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia