Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Prežiť viac životov

Román Pascala Merciera, švajčiarskeho esejistu a prozaika, Nočný vlak do Lisabonu je príbehom o možnostiach, ktoré sme v živote nevyužili, o rozhodnutiach, ktoré sme neurobili, a o jazyku a literatúre, ktoré nám umožnia prežiť oveľa viac ako len jeden život.

„Ak je pravda, že môžeme prežiť len časť z toho, čo je v nás, čo sa stane s tým zvyškom?“ pýta sa rozprávač príbehu tohto románu, starnúci profesor klasických jazykov Raimund Gregorius.

Napriek tomu, že odpoveď tuší, nikdy sa nad touto otázkou hlbšie nezamyslel. Ako väčšina ľudí, ktorí sa zmieria so stereotypom a lineárnym plynutím vlastného života, ani Gregorius neočakáva už žiadne náhle udalosti, ktoré by mu radikálne zmenili život.

A predsa v jedno ráno cestou do školy natrafí na zmätenú ženu, ktorá mu obráti svet naruby. Tajuplná žena, ktorá na márne kúsky trhá nejaký list, je pre príbeh nepodstatná, o to podstatnejšia je melódia a sladkosť slova português, ktoré vysloví. Gregorius sa rozhodne pre cestu do krajiny, z ktorej prišla táto neznáma, a v antikvariáte, hľadajúc učebnice portugalčiny, natrafí na útlu knižku úvah a esejí Amadeu de Prada.

Vo vlaku do Lisabonu Gregorius nielenže začína skúmať cudzí jazyk, ale aj neprebádané zákutia svojej vlastnej mysle, spomienky na nezrealizované sny a dávno zabudnuté pocity. Napriek tomu, že Amadeu de Prado k nemu hovorí cudzou rečou, rozpráva o veciach, ktoré Gregorius pozná, a to zvláštne pokojným, rozvážnym akoby dávno zabudnutým jazykom.

V Lisabone sa rozhodne tohto záhadného spisovateľa, ktorý túto knižku vydal na vlastné náklady začiatkom 70. rokov, vyhľadať. Stretáva sa s Pradovými sestrami, priateľmi, milenkami. Ako sa zlepšuje jeho znalosť portugalčiny, začína chápať komplikovaný intelektuálny vývoj mladého Prada, jeho vzťah k otcovi a rodine. Z Pradových zápiskov, spomienok jeho príbuzných a priateľov však nevedomky skladá aj mozaiku moderných portugalských dejín poznačených diktatúrou Antónia Salazara.

Mercier, vlastným menom Peter Bieri, prednáša filozofiu a vo svojom románe prostredníctvom takmer detektívnej zápletky vysvetľuje niektoré z jej základných problémov. Keďže sa venuje najmä filozofii jazyka, je Nočný vlak do Lisabonu akýmsi vyznaním lásky k jazyku a literatúre a poctou týmto neprebádateľným krajinám.

Čo sa teda stane so všetkým, čo nosíme v sebe, ale nemáme možnosť to zažiť? Neprežité sa pretaví do príbehov, do slov na stránkach stkníh, ktoré s fascinujúcou dokonalosťou vystihujú naše vlastné myšlienky. A hoci by boli vyslovené aj v neznámom jazyku, ich melódia, rytmus a krása nám dovolia porozumieť.

Písané pre Pravdu

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia