Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Prázdninové čítanie

Slovné spojenie „plážové čítanie“ sa prvýkrát v angličtine objavilo niekedy v sedemdesiatych rokoch. Odvtedy všetky známe literárne časopisy pravidelne na začiatku leta uverejňujú zoznamy „letných kníh“. Nemusia byť nové, nemusia byť ľahké, stačí, aby človeka zaujali natoľko, že zabudne na páliace slnko a prípadnú opicu z tequilly. Takže, čo budú v lete čítať autori z Inaque?

Slavomír Olšovský

Aj v lete by ste mali použiť osvedčenú metódu sendviča - medzi dve ľahké knižky si môžte šupnúť poriadny intelektuálny stejk hašé:

San Sombrero: A Land of Carnivals, Cocktails and Coups

Celá séria paródií na cestovných sprievodcov vydávaných pod značkou Jetlag Travel Guide stojí za to, ale ak máte pod vplyvom brazílskych udalostí karnevalovú náladičku, odporúčam.

San Sombrero - banánová republika, kde má každý zákonný nárok na jeden vojenský prevrat ročne.

The Price of InequalityMakroekonomické aspekty rovnosti sa nám po dlhoročnom obmývaní zemiakovských brehov neoliberalizmom trošku spláchli do nevedomia, načim si ich pripomenúť, napr. aj touto čitateľsky vďačne napísanou knižkou

Incompetence (Gollancz S.F.) Od jedného zo spoluatorov presláveného Červeného trpaslíka ponúkam distopickú krimi-humoresku a živote v neďaleko budúcich Spojených štátoch európskych, kde skrátka aspoň jeden z moderátorov každej TV stanice musí koktať, samozrejme v záujme politickej korektnosti.

Dá sa zohnať aj do Kindlu.

Hlas od sporáka na svadobnú cestu pocestuje s

Michael Třeštík: Chceš-li rozesmát pánaboha

Charles Laurence: Společenský agent Jiří Mucha

Betty MacDonaldová: Co život dal a vzal (Nie, za Betty sa nehanbím, je to jediná autorka, ktorú dokážem čítať znova a znova a znova. Je to skvelé na oddych.)

Michal Jareš

David Mitchell: Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta (Mladá fronta 2013)

Mitchellův román je ideální čtení na dlouhou cestu – nechybí tu setkání s jinou kulturou (Japonskem) ani dobrodružný děj.

Louise Welshová: The Girl on the Stairs /Dívka na schodech/ (2012)

Zatím poslední detektivní román skotské spisovatelky – autorka se vrací do Berlína, který už byl dějištěm její knihy Falešná trefa. Pokud nezvládáte cizí řeči, jsou k dispozici v češtině a slovenštině autorčiny čtyři starší knihy (Řezárna – slovensky jako Izba bolesti –, Tamerlán musí zemřít, Falešná trefa a Abeceda kostí).

Ruth Rendellová: Portobello (Vyšehrad 2012)

Další anglická detektivka? Ale proč ne! Navíc kdo si jednou prošel Portobello road, musí se vracet...

Ivana Taranenková

James Lee Burke: Pegasův pád (BB Art, 2007)

Na detektívky Jamesa Lee Burkeho s detektívom Davom Robicheauxom ma navnadila filmová adaptácia románu Bertranda Taverniersa iného románu tohto autora In the Electric Mist (detektíva hral Tomy Lee Jones). Očakávam teda rovnako zaujímavého hrdinu, fascinujúce prostredie Louisiany a sugestívny štýl – dúfam, že sa nesklamem.

Jean Améry: Marná léta učednická (Prostor, 2013)

Intelektuálny životopis tejto pozoruhodnej osobnosti tróni na veľkej kope kníh, ku ktorým sa cez rok neviem dostať. Hádam ju toto leto zvládnem.

Félix J. Palma: Mapa času (Host, 2013)

Na túto knihu som dostala veľmi dobré odporúčania od jedného z najkompetentnejších odborníkov na populárne žánre, tak som zvedavá.

Ján Gregor

Na dovolenku tentoraz putuje Juraj Červenák a Strážcovia Varadína, „epos o protitureckých vojnách v Uhorsku, Sedmohradsku, Chorvátsku a Stredomorí v druhej polovici 17. storočia.“

K tomu sa pridruží stará láska Sergej Dovlatov v podobe troch tenkých kníh o jeho rodine, živote talentovaného flákača v Sovietskom zväze a potom v americkej emigrácii.

Posledná kniha je pracovného rázu a vlastne to ešte ani nie je kniha, putuje s nami rukopis nového románu Vandy Rozenbergovej, ktorý bude temnejší ako tie predchádzajúce. Nemá ešte názov, pracovne ho voláme „banícky román“. Keď ste z Prievidze, tejto téme sa nevyhnete.

Lucia Rakúsová

Päťdesiat slov vraj stačí a presne v toľkých sú jednotlivé kapitoly románu Lidmily Kábrtovej: Koho vypijou lišky.

Vážnejšou knihou na leto bude pre mňa Konec postkomunismu od Borisa Budena.

Keďže nemôže chýbať detektívka, nechám sa prekvapiť Asou Larssonovou a jej Sun Storm.

Tomáš Mrva

Na mojej polici neprečítaných kníh zostali len veľmi vážne alebo cudzojazyčné tituly. Skúsim teda vybrať niečo z noviniek, ktoré som síce ešte nečítal, ale niečím ma zaujali.

Tibet poznáme väčšinou len cez osobu dalajlamu. V knihe Martina Slobodníka Labrang – svet tibetského kláštora sa o jeho kultúre môžeme dozvedieť viac. Napríklad aj to, prečo dalajlama, a nie dalajláma.

Téme anarchizmu na prelome 19. a 20. storočia sa venovali viacerí významní autori (Joseph Conrad, E.L. Doctorow, Aleksandar Hemon). Vo svojom novom románe Anarchista sa k nim pridáva česká spisovateľka, prekladateľka a novinárka Magdaléna Platzová. Celkom ma zaujíma, ako sa s týmto námetom popasovala.

Chýbať nemôže samozrejme ani moja bežecká úchylka. Tentoraz je zastúpená knihou ultramaratónca a vegána Scotta Jureka Jez a běhej. Vraj je lepšia ako Stvorení pre beh, v ktorej Jurek vystupuje ako jedna z postáv. Som zvedavý, či je chvála opodstatnená.

Aňa Ostrihoňová

Veľmi sa teším na knihu švédskeho autora Steva Sem-Sandberga Ravensbrueck: Príbeh Mileny Jesenskej. Autor napísal už niekoľko literárnych biografií o nepochybne výnimočných ženách Lou-Andreas Salomé a Ulrike Meinhofovej.

Jamesa Meek napísal ďalší veľmi hrubý román, na pláž ako stvorený, s názvom The Heart Broke In.

A v neposlednom rade budem čítať aj poviedky zo súťaže Martinus Cena Fantázie, keďže do konca leta by sme sa s ostatnými štyrmi porotcami mali zhodnúť na tom, kto tento rok napísal najlepšiu poviedku v žánri sci-fi, fantasy a horor v slovenčine.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť