Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Návrat a pocit vykorenenosti

Druhá kniha Zusky Kepplovej s názvom 57 km od Taškentu tematicky nadväzuje na autorkin debut spred dvoch rokov Buchty švabachom.

V prvej knihe mladí „novodobí nomádi“ blúdia Parížom, Londýnom, Helsinkami či Budapešťou. Často bez jasnejšej motivácie, akoby do cudzieho prostredia prišli hľadať samých seba a s prekvapením zistili, že uprostred Londýna sa ukrýva malé Slovensko či Poľsko. Odišli, lebo chcú a ilúzii „lepšieho života“ na západ od Prahy už neveria natoľko ako generácia emigrantov pred nimi.

Zuska Kepplová: 57 km od Taškentu 

KK Bagala: 2013

V druhej knihe poskytuje pohľad z druhej strany, aj generačne aj priestorovo. Hrdinami sú Američania, ktorí prichádzajú do Bratislavy krátko po otvorení hraníc a vyrovnávajú sa s kultúrnymi a spoločenskými šokmi, ktoré v „tak dlho zakázanej“ krajine zažívajú. Najmä sa však snažia pochopiť duch miesta a doby, do ktorej sa premiestnili.

Zmeny a prekvapenia súvisia najmä so zvláštnym, či takmer absentujúcim vzťahom miestnych k verejnému priestoru. Kepplová tak vlastne podáva svedectvo o obrovskom prázdne, ktoré sa tu pred dvadsiatimi rokmi nepodarilo zaplniť idealistom a ktorého sa neskôr zmocnili pragmatici. Tu sa však prvá novela s názvom Slo_oda končí.

Od fragmentovaného rozprávania dvoch Američanov, slovenského maliara a študentky, ktoré je vždy adresované jednému z nich sa v druhej časti knihy dostávame do Budapešti súčasnosti. Novela 57 kilometrov od Taškentu, ktorá prepožičala názov celej knihe, rozpráva príbeh Bélu, ktorý sa po neúspešnom pokuse o život a kariéru v New Yorku vracia domov. Na presun však mentálne nie je vybavený, keďže stále sníva, rozpráva a de facto žije v Amerike.

Pre mnohých navrátilcov z potuliek po svete už domov neznamená to, čo kedysi. Optika vnímania sa zdvojuje a vytvoriť medzipriestor bytia, ideálnu kombináciu všetkých výhod, ktoré krajina A aj krajina B poskytujú, je veľmi komplikované. Béla spoločne s kamarátom Zolim, ktorý sa do Budapešti vrátil z pracovných dôvodov, sa stretávajú so študentkou zo Srbska a v rozhovoroch si vytvárajú ideálne miesta a priestory na život.

Zuska Kepplová zostáva verná svojmu štýlu, úsečné dialógy, v ktorých sa prirodzene miešajú jazyky a kultúrne reálie zbytočne nevysvetľuje a necháva ich autenticky plynúť. Naopak v rozprávaní prejavuje zmysel pre detail a atmosféru, ktorá je veľmi dôležitá, pretože nielen pre protagonistov, ale aj pre čitateľa je významnou pre určenie priestoru, miesta či konkrétneho mesta, ku ktorému si vytvára vzťah.

Na jednej strane Kepplová rozšírila tému z predchádzajúcej knihy o rozmer návratu a o nový pocit vykorenenosti, ktorý jeho protagonisti zažívajú. Už nejde o to, že by sa v krajine, do ktorej odišli cítili „cudzo“ – ono koniec koncov to cudzina bola, ale skôr o to, že v krajine, v ktorej výrastli zažívajú akýsi paradoxný kultúrny šok. Špecifikom izolovaných postkomunistických krajín je práve to, že pocit domova navodzovali isté a nemenné stereotypy a štruktúry, ktoré sa však nevyhnutne zmenili a menia nepredvídateľným a často neuchopiteľným spôsobom.

Nepomenovateľný pocit prázdna a odcudzenia, ktorý zažívajú mladí ľudia, čo vysokoškolské štúdium absolvovali v zahraničí, prípadne sa „domov“ vrátili až po tridsiatke, je ukrytým letmotívom noviel Zusky Kepplovej. Vďaka nemu otvorila ďalšiu perspektívu, z ktorej možno vnímať zmeny, zasahujúce do strednej Európy po roku 1989.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť