Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová

Melancholická detektívka

Kráľovná nórskej kriminálnej literatúry. Aj tak je označovaná Karin Fossumová. Absolutistické nároky v literatúre sú podozrivé, čitateľ sa má na pozore. Buď znamenajú marketingové blúznenie (viď kráľ popu) alebo – aj to sa výnimočne stáva – kompliment na adresu tých, ktorí to napriek všetkým bežným očakávaniam dokážu inak.

Fossumová je práve to šťastnejšie vydanie kráľovnej. Má za sebou londonovskú kariéru v nemocnici, domove dôchodcov a v odvykacom centre pre drogovo závislých. Debutovala básnickou zbierkou, pričom poézia nezvykne byť najčastejším trenažérom písania dobrých detektívok.

V krimipríbehu Karin Fassumovej kúsky básnickej duše cítiť. Indická nevesta nezačína krvou, ale príbehom lásky. Päťdesiatnik Gunder Jomann žije v malej nórskej dedinke. Predáva miestnym farmárom poľnohospodárske mechanizmy. Je dobráckym starým mládencom, ktorý má len sestru a svoju prácu. Neznáša rozruch, verí na pomalú a nenápadnú cieľavedomosť. A ešte si rád po večeroch listuje vo veľkých obrázkových knihách. V Ľuďoch celého sveta ho najviac zaujala India (nakoniec, koho by nezaujala?).
O krásnych ženách s červenými bodkami na čele sa mu začína snívať. Gunderova celoživotne vyznávaná cieľavedomosť bez náhlenia speje k svojmu vrcholu. Prečo by nemohol v Indii nájsť pre seba manželku? Venuje jej zvyšok života a svoju nórsku zabezpečenosť. Vytrhne ju z biedy. Nebude si všímať konzervatívnych susedov v dedine, nech konečne vidia, čoho je on schopný. Stačí si zabookovať letenku, zopakovať pár fráz z angličtiny, vziať si dovolenku od traktorov a odletieť za nevestou.

Bláznivé, ale Gunderovi to vážne vyšlo, a to sa v Mumbai ani veľmi nenamáhal. Stačilo byť milý na sympatickú indickú servírku Púnu. Gunder odlieta domov už ako čerstvý ženáč. Púna si uzavrie život v Indii, oznámi šokujúcu novinku bratovi a o pár týždňov priletí až do Gunderovho Elvestadu.

Dojímavý príbeh neskonale úprimného Gundera sa láme na príbeh zločinu práve v ten výnimočný deň D. Púna priletela, vzala si taxík, ale k svojmu čerstvému manželovi už nedošla. Je zohavená mŕtvola, ktorú našli míľu od Gunderovho domu, nevesta z Indie? Ako je možné, že pár hodín po prílete ju namiesto láskyplného objatia manžela „privítal“ neznámy šialenec?

Fassumová napísala inú, skutočne inú detektívku. Príbeh Gundera čakajúceho na milovanú Púnu je melancholický. Osamelý vlk nachystal kvety v celom dome, je neuveriteľne nežný a veľkorysý, čaká predsa na svoju manželku... Toto nie je štandardizovaný milenecký trojuholník alebo vražda bohatej manželky kvôli životnej poistke. Tu má zločin devastujúce účinky na jednu čistú nezištnú dušu. Stupeň súcitu s Gunderom je na takýto literárny žáner až nečakaný.

Pátranie po vrahovi odhalí v dedine veľa ďalších osamelých duší. Každý je opustený po svojom. Majiteľ miestneho baru je obeťou práce. Pubertálna svedkyňa, ktorej chýba prítomnosť matky, ide po vyšetrovateľovi a sníva o jeho dotykoch. Podozrivý Goran sa vidí vo svojich vytrénovaných svaloch, ale nikdy v živote neskúsil uznanie a prijatie od najbližších. V aktualizovanom kontexte aktéri tohto príbehu formujú kontext, v ktorom môže opakovane vyrásť nejaký nový Breivik.

Záverečné odhalenie vraha by bolo na takúto detektívku veľmi fádne. Melanchólia, smútok – a záhada, záhada neodhaleného zločinca – zostávajú...

Karin Fossumová, Indická nevěsta, Host 2011

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia