Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Krátky príbeh, ktorý zostane na dlho

Ilustrácia: Zuzana Mojžišová

Novela Claire Keeganovej Fo(s)ter je jednoduchým príbehom, v ktorom sa však autorke podarilo vykresliť tie najkomplikovanejšie city a vzťahy.

Príbeh sa odohráva na írskom vidieku počas leta roku 1981, keď rozprávačka príbehu – malé dievča – odchádza na leto k príbuzným. V tom čase, ako ani dnes, nebolo nič nezvyčajné, aby deti trávili prázdniny bez rodičov, avšak skutočnosť, že jej pobyt u strýka a tety Kinsellovcov nebol naplánovaný, vytvára v príbehu isté napätie.

Dievčatko si predstavuje, čo bude robiť a ako sa k nej budú jej príbuzní správať. Samo netuší, prečo odchádza, na ako dlho ide a

Claire Keegan: Fo(s)ter 

preložila Andriana Komorníková,

ilustrovala Zuzana Mojžišová, Artforum, 2013

akú prácu bude robiť. Hneď po príchode sa však jej obavy rozplynú a zrazu si uvedomí, že na svojho otca sa nikdy nepozrelo z diaľky, že si nikdy nevšimlo, že klame, že je nevychovaný a sebecký. Keď ju nakoniec v dome Kinsellovcov nechá a bez jediného objatia a prísľubu návratu, odíde, čitateľ si uvedomí, že dievča v živote nepoznalo skutočnú rodičovskú lásku a záujem.

Príjemné letné dni strávené na farme, jedlo a starostlivosť Kinsellovcov sa začnú na dieťati čoskoro prejavovať. Svojich náhradných rodičov – v angličtine je to slovo foster z názvu novely, si obľúbi a zrazu sa jej nechce ísť domov. K otcovi, ktorý prepil zvyšok majetku, čo mali a k unavenej mame snažiacej sa uživiť jej súrodencov z toho mála, čo zostalo.

Kinsellovci však majú svoje tajomstvo, ktoré dievčatku prezradí zákerná suseda rozhodnutá pokaziť idylické letné dni. Claire Keeganová naozaj jednoducho, a zároveň presne zachytáva spôsob, akým odhalenie tajomstva dieťa ovplyvní, ako začne o svojich vlastných a náhradných rodičoch uvažovať inak.

Keeganová vďaka zmyslu pre detail dokázala vytvoriť na relatívne malom priestore emocionálne komplikované postavy a rozprávačku, ktorá počas tohto dôležitého leta dospieva. Dieťa zisťuje, že nie je neviditeľné, že nie je jedno z mnohých, že sa od neho dokonca nevyžaduje práca, ako si na začiatku myslelo. Spoznáva svet, v ktorom sa ľudia majú radi a navzájom sa o seba starajú nie preto, že musia, že ich k tomu zaväzuje pokrvné puto, ale pretože je to jediný spôsob, akým dokážu existovať.

Možno najdôležitejším slovom a pocitom celej novely je „starostlivosť“ - pozornosť a láska, ktorú Kinsellovci venujú svojmu domu, záhrade, zvieratám. Je prirodzenou súčasťou ich sveta, ktorý príchod dievčatka nijako nenaruší. Dieťa, ktoré sa stretáva s novým prostredím a ľuďmi porovnáva, uvedomuje si, že ich domček je síce plný detí, ale je zanedbaný, nikto sa oň a jeho obyvateľov nestará.

Hoci dievčatko rozumovo vie, že Kinsellovci sú jej príbuzní a nie rodičia, cíti to úplne inak. „A vtedy ma objíme a drží ma v náručí, akoby som bola jeho,“ hovorí na konci prechádzky so svojím strýkom k moru. Ale ona je „jeho“ a tuší, že nič už nemôže byť ako predtým, pretože v to leto si uvedomila a prežila príliš veľa vecí.

Novela Claire Keeganovej neponúka jednoznačné odpovede. Vďaka tomu, že čitateľ všetko vníma očami dieťaťa zostáva mnohé len v náznaku. Nedopovedaným a otvoreným je aj koniec príbehu. Moment, na ktorý sa nezabúda a situácia, ktorá núti premýšľať. Premýšľať o tom, čo dieťa vidí a cíti, ako vníma úprimnosť a lásku dospelých, a to bez ohľadu na to, či sú to jeho vlastní alebo náhradní rodičia.

Písané pre RTVS (Krajina kníh)

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia