Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Elena Ferrante v slovenskej premiére

Do júna 2015 vydavateľstvá Inaque a Premedia pripravujú napríklad Rozhovory s Alexandrom Dulebom, ale aj novelu Zadie Smith Kambodžská ambasáda.

V januári vychádza vo vydavateľstve INAQUE prvá kniha z novej edície Lilith, venovanej tvorbe súčasných autoriek. Poviedky Jamie Quatro v zbierke Chcem ti ukázať viac sú metaforami, podobenstvami zo života obyčajných žien, riešiacich dilemy vo svete spútanom predsudkami a predstavami o tom, ako by ich život mal vyzerať.

Ďalšou je prvý diel neapolskej tetralógie talianskej autorky, píšucej pod pseudonymom Elena Ferrante Geniálna priateľka. Román opisuje Neapol koncom päťdesiatych rokov a dve priateľky – Elenu a Lilu, ktoré vyrastajú v chudobnej štvrti. Ich životné cesty sa schádzajú a rozchádzajú, podľa toho ako sa dievčatá menia a ako sa mení aj postoj talianskej spoločnosti k ženám na začiatku hospodárskeho boomu.

V apríli vychádza román britského autora Neda Beaumana Nehoda pri teleporte. Beaumanova kniha začína v Berlíne tridsiatych rokov a končí v Los Angeles uprostred zúriaceho McCarthyzmu. Takmer tridsaťročná časová plocha umožňuje autorovi načrtnúť fresku dejín 20. storočia, a to aj napriek tomu, že ide o viac-menej jednoduchý príbeh o láske dvoch ľudí.

Do leta ešte vyjde román Davida Fostera Wallacea Metla systému, ktorým ako dvadsaťštyriročný debutoval a v ktorom vzdáva hold literárnej postmoderne a paradoxom jazyka, rozprávania a reality. A novela bristkej spisovateľky Zadie Smith Kambodžská ambasáda.

Vydavateľstvo PREMEDIA rok otvorí vo februári Superkomixom Veroniky Kocourkovej. Grafický román, ktorý vychádza vďaka podpore ľudí na Startovači. Príbeh jednej lásky je zo začiatku autobiografický, ale keď postavy zistia, že sa kniha chýli ku koncu, začnú sa diať nevídané veci.

Pokračuje Rozhovormi s Alexandrom Dulebom, čo je kniha, ktorá zatiaľ nemá defintivíny názov, a prináša rozhovory o Rusku, Ukrajine, ale aj zvláštnom postoji slovenských elít k tejto téme. Reflektuje nedávny vývoj, ale aj širšie kultúrno-spoločenské súvislosti a udalosti z histórie oboch krajín.

V marci vychádza kniha Rogera Moorhousa: Diablovi spojenci – Hitlerov pakt so Stalinom, 1939-41. V novembri Vladimír Putin vyhlásil, že pakt Molotov-Ribbentrop bol v podstate dobrý nápad. Britský historik ukazuje, že nesúhlas s ruským prezidentom je v tomto prípade prejavom zdravého rozumu.

A román českého prozaika Davida Zábranského Martin Juhás čili Československo. Česi posledné roky písali veľa o Nemcoch, ale román o ich vzťahu k Slovákom chýbal. Odohráva sa na pozadí historických udalostí prvej polovice minulého storočia, ale nečakajte bežné schematické naťahovanie osudov malých ľudí na veľké dejiny, dá sa písať aj inak. David Zábranský už za svoj debut získal cenu Magnesia Litera. Posledné roky publikoval čoraz stručnejšie prózy, ale teraz prichádza s románom, ktorý sa jeho editorke podarilo skrátiť z osemsto približne na šesťsto strán.

Do leta sa oplatí tešiť aj na novú detektívku Zygmunta Miloszewskeho Hnev, ktorá uzatvára detektívnu trilógiu, ktorá začala románom Zapletení a pokračovala Zrnkom pravdy. V pozadí prvých dvoch kníh boli poľské dejiny, tentoraz je hlavnou témou násilie na ženách. Miloszewski vyhlásil, že to je jeho posledná detektívka, pretože tento žáner dopláca na to, že sa autori predbiehajú v rafinovanosti a krvavosti spáchaných vrážd, čo považuje za úpadkový trend, na ktorom sa nemieni podieľať. Prvé dve knihy tejto trilógie získali Cenu veľkého kalibru pre najlepšiu poľskú detektívku roka, kritika považuje Hnev za jej najlepšiu časť.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia