Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Dni bez konca

Najnovší román nemeckej autorky Zsuzsi Bánkovej Světlé dny je poeticko-melancholickým opisom vzťahu troch detí a ich matiek v reálnom Nemecku 70. rokov a nereálnom cirkusovom svete ľahkosti letných dní.

Světlé dny sú tretím románom nemeckej spisovateľky a novinárky maďarského pôvodu Zsuzsi Bánkovej. Napriek tomu, že zostáva verná svojim témam, ktorými sú hľadanie domova, rodičov či nejakého ukotvenia v realite, je to prvý román, ktorý zasadila do nemeckého prostredia.

Ide o syntakticky rozkošatený text, ktorý akoby ani nebol z reálneho sveta. Hneď od začiatku ho presvetľujú žiarivé farby domčeka zlátaného z rôznych materiálov, vybaveného starými stoličkami a šálkami premaľovanými najmä na žlto. Dom cirkusanta Zigiho a jeho ženy – artistky Évi, stojí na okraji malého mesta, presne tam, kde začínajú polia a les.

"

Tvrdil, že z celého života nám nepatří nic, jen ta roční doba, kdy jsme se bez vlastního Přičinění narodili, a my že patříme jí.Karl patří zimě a Aja létu, žádné iné roční době, jedině létu, jeho širé obloze a jeho zářivě světlým dnům, v nichž jsme si přáli, aby nikdy neskončily.

"

Zsuzsa Bánk: Světlé dny 

preklad: František Ryčl, HOST: 2013, 398 strán

Príbeh o tom, ako v roku 1956 ušli z Budapešti a chodili po námestiach nemeckých miest, kde si na živobytie zarábali ako pouliční umelci, sa však dozvedáme oveľa neskôr. Rozprávačkou románu je totiž Theresa – priateľka Évinej dcéry Aji. Spoločne dospievajú a mení sa aj ich optika vnímania sveta. Zo začiatku je ich život plný výletov na bicykloch, kúpania sa v jazere a radosti z nekonečných teplých letných večerov. Až postupne, ako dospievajú, začínajú vidieť svoj svet v súvislostiach a príbehoch svojich rodičov.

Bánková vzťahy neopisuje – jej román je vzťahom. Postavy, ktoré v ňom vystupujú nie sú figúrkami, ale skutočnými ľuďmi, ktorých čitateľ spoznáva presne tak isto, ako svojich reálnych známych. Ich životy sa skladajú postupne z príbehov, či príležitostných spomienok, strachu a poverčivosti.

Každý z troch priateľov – Theresa, Aja a Karl, sa vyrovnáva so stratou, s prázdnym miestom v príbehu, ktoré sa nedá obísť ani vyplniť. V dospelosti sa Karl začne venovať fotografii, Aja medicíne a Theresa prekladaniu – teda rozprávaniu príbehov. Všetci zapĺňajú prázdne miesta či už obrazmi alebo slovami.

"

Všichni jsme bojovali proti nějaké prázdnotě, a třebaže jsme ji nedokázali ničím naplnit, nitky našeho života se zde sbíhaly.

"

V debutovom románe Zsuzsi Bánk s názvom Plavec hľadali dvaja súrodenci svojich rodičov, v Světlých dnech sa vďaka priateľstvu medzi deťmi vytvára aj vzťah medzi ich tromi komplikovanými matkami. Pocit neúplnosti a bolestnej straty je však rovnako silný ako v prvom románe. V tom rodičia chýbali fyzicky, tu chýba ich príbeh, vysvetlenie toho, prečo sa aj počas jasných dní nad Évinou záhradou vznáša temnota.

Světlé dny zapĺňajú skutoční ľudia, ktorí hľadajú liek na bolesť. Nachádzajú ho na pomedzí sna a reality, na mieste, kde sa odohráva všetko dôležité, kde si uvedomujeme, ako nakladáme s časom a jeho plynutím, s realitou, ktorá sa pod jeho vplyvom neustále mení a postupne skladáme svoj svet do obrazov alebo mozaikovitého rozprávania, ako to robí aj rozprávačka Theresa.

Román Světlé dny plynie pokojne napriek tomu, že sa venuje komplikovaným témam a zložitým vzťahom. Každá nereálna pasáž, gýčová situácia nie sú použité náhodou a nie sú samoúčelné. Světlé dny sú autorkinou nepochybne najdospelejšou a najlepšou prózou.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia