Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Anasoft litera 2015: Márius Kopcsay

Foto: Anasoft litera

Aj tento rok vám predstavíme finalistov ceny Anasoft litera. Ako prvý prichádza na rad Márius Kopcsay, ktorý ašpiruje na získanie prestížnej ceny už piatykrát.

Doteraz ani jednu nomináciu nepremenil na víťazstvo a veľmi by ma prekvapilo, ak by sa mu to tentoraz podarilo. Nominovanú knihu Jednouholník označujú niektorí za zbierku šestnástich poviedok, iní za novelu. Presná klasifikácia nie je až taká dôležitá. Podstatnejšie je, čo nám kniha ponúka – alebo neponúka.

Márius Kopcsay: Jednouholník 

Koloman Kertész Bagala: 2014. 168 strán

Jednouholník je príbehom Augustína Nevoľného, muža, ktorý prežíva krízu stredného veku a neustále sa v spomienkach vracia do minulosti, predovšetkým do obdobia medzi maturitou a nástupom na vysokú školu.

Leitmotívom knihy je premýšľanie o premárnených príležitostiach. Augustína trápi predovšetkým to, že sa nepresadil ako hudobník. Často si predstavuje, aké by to bolo, keby sa mu v mladosti podarilo vydať debutový album. Kde už dnes mohol byť? Realita je, že jeho hudba neoslovuje ani jeho priateľku, a tak v podstate jediným jeho fanúšikom je syn Janko. Účinkovanie vo folkovej skupine Ružomberok ani zďaleka nie je náplasťou na nenaplnené ambície.

Problémom Jednouholníka je, že časom začne byť Augustínovo nariekanie nad osudom otravné. Kopcsay sa síce snaží, aby vyznelo aspoň trocha humorne, ale darí sa mu to len málokedy. Medzi svetlé okamihy patrí prvá kapitola (alebo poviedka), kde sa vďaka náhlemu zvratu dozvedáme, kde môžu byť korene Augustínových neskorších patálií.

V postave Augustína Kopcsay vytvoril slovenského človeka-milióna, ktorý neustále nad niečím lamentuje a svoju frustráciu utápa v alkohole. Práve kapitola, kde Augustín hovorí o svojom vzťahu k alkoholu a postoji Slovákov k alkoholikom, je azda najvydarenejšia. „Alkoholik má výsadné postavenie v spoločnosti už len tým, že je to človek s tajomstvom,“ píše v kapitole Večierok až do rána.

Nasleduje pomerne trefný popis toho, aké je postavenie alkoholika v slovenskej spoločnosti. Nie je to človek, ktorého by odsudzovali. Práve naopak, ľudia s ním súcitia, pretože „od alkoholika nik príliš veľa nečaká a zároveň sa mu veľa odpúšťa“.

Kopcsayovou silnou stránkou je, že nepodľahol pokušeniu písať príliš intelektuálsky. Veci príliš nekomplikuje. Jeho jazyk je ľudový a presne odráža postavy a prostredie, o ktorých píše. Áno, je tam dosť vulgarizmov, ale bolo by naivné očakávať, že študenti a robotníci sa budú vyjadrovať inak.

Pri čítaní Jednouholníka máte pocit, že Augustín by mohol byť váš spolucestujúci vo vlaku, ktorý namiesto toho, aby si svoje myšlienky zapisoval do notesa, vám ich rozpráva. Najprv by ste sa potešili, že máte vtipného spoločníka, ale ak by ste cestovali z Bratislavy do Košíc, už niekde vo Vrútkach by vám liezol na nervy, pretože by ste zistili, že hovorí stále o tom istom, len inými slovami.

Celkový dojem z Jednouholníka je, že je to šestnásť variácií na Augustínov pobabraný život. Tak ako Augustín považuje svoje zápisky za svetlé stránky svojej existencie inak pohrúženej do tmy, aj čitateľ si nájde v knihe niekoľko svetlých stránok, dokonca aj kapitol, ale po jej dočítaní bude mať pocit, že z námetu sa dalo vyťažiť viac.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia