Tlačová správa
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Tlačová správa
Vladimír Bačišin
Mária Modrovich
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Wikipedia (Goesseln, licencia Creative Commons)
Aňa Ostrihoňová
Aňa Ostrihoňová
Foto: Aiaraldea Komunikazio Leihoa (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová
Foto: Facebook
Ivana Taranenková
Foto:  Z. Smith Reynolds Library (Flickr, licencia Creative Commons)
Silvia Ruppeldtová
Foto: Geir Halvorsen (Flickr.com, licencia Creative Commons)
Ľubomír Jaško
Tlačová správa
Aňa Ostrihoňová

Anasoft Litera 2014: Tomáš Varga

V nominácii na cenu Anasoft Litera 2014 sú popri ostrieľaných literárnych matadoroch aj predstavitelia nastupujúcej generácie. Jedným z nich je aj debutant Tomáš Varga s novelou Grázel.

K čítaniu Vargovej prvotiny som pristupoval s nádejou, že prinesie kombináciu čerstvého vetra a istej osobnostnej vyzretosti. Žiaľ, tieto očakávania sa nenaplnili. Grázel prevažne pôsobí ako mozaika viac či menej uveriteľných chvastúnskych príbehov z krčmy. Kde-tu síce autor prekvapí aj nadhľadom a inteligentným humorom (zhruba raz za tridsať strán), ale to je na kvalitný čitateľský zážitok málo.

Tomáš Varga: Grázel 

Koloman Kertész Bagala:2013, 112 strán

Treba hneď dodať, že je to škoda, pretože námet si vybral dobrý. Je ním vzťah otca Pištu a jeho syna Džimiho. Pišta rodinu opustil, ale napriek tomu z neho cítiť, že mu nej svojským spôsobom záleží. Možno práve preto chce robiť Džimimu mentora a uviesť ho do dospelosti. Keďže sám mentálne nedozrel, táto jeho snaha je odsúdená na neúspech.

Vnútorne rozorvaný je aj Džimi, ktorý balansuje medzi synovskou láskou a nahnevanosťou na nespoľahlivého a neustále pred niečím (najmä pred zodpovednosťou) utekajúceho otca. Na jednej strane mu imponuje, ako sa otec dokáže vynájsť aj v tých najzložitejších situáciách, zároveň sa chce od neho odpútať, pretože vidí, akú sebadeštrukčnú silu má takéto správanie.

Varga však dokázal túto krehkú dynamiku hlbšie rozpracovať len v úplnom závere knihy. Akoby túto pasáž písal oddelene od zvyšku knihy. V nej sa zrazu k akčnosti, ktorou sa vyznačuje väčšina deja, pridáva aj premýšľanie o tom, kam sa v živote uberať.

Ak je Grázel jednou z desiatich najlepších kníh minulého roku, pre slovenskú literatúru to nie je dobrá vizitka. Varga pritom určite má na viac. Na rozdiel od mnohých iných netrpí slovným exhibicionizmom. Na nič sa nehrá. Píše priamočiaro. Ani vulgarizmy nie sú vždy samoúčelné, ale odrážajú charakter postáv, predovšetkým Pištu. Niekedy je toho však už priveľa a chcete si od nich oddýchnuť.

Najväčším problémom je, že autor si zvolil cestu najľahšieho odporu – kĺže sa po povrchu, ktorý je síce svojím spôsobom zaujímavý, ale vzťah otca a syna na pozadí raného slovenského kapitalizmu by nemal zostať na úrovni historiek o prostitútkach, bitkách, alkohole a pofidérnom zarábaní peňazí. Výsledkom je potom, že na celej knihe sú úplne najlepšie mierne temné ilustrácie Tomáša Rollera.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia