Od politiky ku kozmetike

Donedávna erotická literatúra patrila v našich zemepisných šírkach k najmenej predávanému žánru. Koncom roku 2012 sa však všetko zmenilo a momentálne spoločne s detektívkami a knižkami o diétach zaberá popredné miesta rebríčkov najpredávanejších titulov.

Komiks je viac než len obrázky so slovami v bublinách

Kiná zaplavili komiksové príbehy a ich mená sa pomaly stávajú súčasťou slovníka tých, čo papierové komiksy prenechávali iba „podivínom“.

Štyri ženy a jeden muž – päť dôvodov na vraždu

Román Furioso švédskej autorky Carin Bartosch Edströmovej je dosť netypickou severskou detektívkou. Klasická hudba a opustený ostrov evokujú skôr drámy britskej prozaičky Agathy Christie.

Zapredať dušu diablovi

Manželia Ahndorilovci, ukrývajúci sa pod pseudonymom Lars Kepler, sa v druhom prípade komisára Joona Linnu pustili do západných zbrojárskych spoločností, ktoré nelegálne zásobujú zbraňami a muníciou africké krajiny zmietajúce sa v občianskych vojnách.

Lisbeth a Mikhael v komikse

V polovici apríla vychádza v češtine komiks podľa prvého dielu z detektívnej trilógie Stiega Larssona - Muži, ktorí nenávidia ženy. Ukážky z komiksu dopĺňa recenzia na knižné vydanie trilógie.

Väzni vlastných strašidelných zámkov

Švédska detektívka Hypnotizér manželskej dvojice vystupujúcej pod pseudonymom Lars Kepler sa na rozdiel od iných románov tohto žánru nezameriava na psychológiu a závislosti hlavného vyšetrovateľa, ale na životné peripetie (nielen) jednej obete.

Keď zlato zatemňovalo myseľ

Western, ktorý vlastne ani nie je western. Hlavné postavy s bizarným priezviskom, ktoré je aj ironickou slovnou hračkou. Prísľub čierneho humoru, no a nominácia na Bookerovu cenu. Román kanadského autora Patricka deWitta Bratia Sistersovci by mal byť čitateľskou lahôdkou. Ale nie je.

Nie celkom koniec sveta

Rok 2012 je bohatý na apokalyptickú literatúru. Nie každý výtvor však vyvolá taký ošiaľ, že vydavateľ zaplatí za práva milión dolárov. Román Vek zázrakov (The Age of Miracles) od Karen Thompsonovej Walkerovej však príliš veľkým zázrakom nie je.

Vražda v dome írskych hippies

V manufaktúre na úspešné detektívky sa dnes hovorí po nórsky, švédsky a dánsky. Škandinávska škola sa dobre predáva, ale málokto nahlas povie, že už menej dobre číta. Je najvyšší čas, aby severskému chladu (ktorý je pre mrazivé pocity sprevádzajúce každú vraždu úplne ideálny) konkuroval aj iný štýl.

Kniha, ktorá chcela byť filmom

Len málo kníh malo na Slovensku takú masívnu kampaň, ako román Jeden deň, ktorý sa dočkal aj bilbordov. Nie je to pritom tá najlepšia kniha o láske a priateľstve, akú si viete predstaviť, dobrou správou pre ňu je, že filmové spracovanie je oveľa horšie.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia