Výchova spisovateľov

Kurzy kreatívneho písania sa zakladajú na teórii, že ľudia, ktorí nikdy nevydali poviedku, dokážu naučiť iných ľudí, ktorí nikdy poviedku nenapísali, ako napísať publikovateľnú poviedku.

Zaslepenosť

Detektívny román Zaslepenosť autor uverejnil po dvojročnej prestávke a celé leto sa držal na čele nórskeho rebríčka najpredávanejších kníh. Desiaty prípad inšpektora Wistinga čitatelia považujú za najvydarenejší, slovenské vydanie vychádza tento týždeň.

Storočie s revolučným Ruskom

Britský historik Orlando Figes vo svojej knihe sleduje storočné premeny ruskej revolúcie, ktorá má podľa neho korene v hladomore na konci predminulého storočia a skončila až pádom Sovietskeho zväzu. V nasledujúcej ukážke vysvetľuje svoj zámer.

Víťazkou Anasoft litera 2015 je Veronika Šikulová

V stredu 23. septembra si na slávnostnom ceremoniáli prevzala ocenenie Anasoft litera Veronika Šikulová za knihu Medzerový plod, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart.

Anasoft litera 2015: Návštevy

Richard Pupala je nominovaný na cenu Anasoft litera 2015 za zbierku krátkych poviedok a čŕt, ktorá vznikala v priebehu niekoľkých rokov. Zaujímavosťou je, že momentálne sa ako dramaturg podieľa na filmovej adaptácii dvoch poviedok zo zbierky.

Čo nám uniká

Ukážka z knihy Adama Phillipsa Čo nám uniká, v ktorej píše o tom, čo hľadáme v čítaní a ako vždy vieme viac o tom, čo sme nezažili, ako o tom, čo práve prežívame.

Anasoft litera 2015: Hegemónia

Po básnickom debute Monorezeň a Stereozemiaky sa Erik Šimšík odhodlal aj na prózu a jeho zbierka troch noviel Hegemónia sa hneď stala jedným z adeptov na cenu Anasoft litera.

My deti zo stanice Zoo

Príbeh nemeckej tínedžerky, ktorá sa kvôli drogám už v štrnástich dostala k prostitúcii, patrí už tri desaťročia ku kultovým knihám svojho žánru. V slovenčine prvýkrát vychádza až tento týždeň.

Vyhlásenie víťaza Anasoft litera

23. septembra 2015 sa o 19.00 hod. v priamom prenose Rádia Devín dozvieme meno víťaza literárnej ceny Anasoft litera. Rozhodne o ňom odborná porota, v ktorej tento rok zasadli literárny vedec a prekladateľ Adam Bžoch, filozof Marek Debnár, básnik a prekladateľ Valerij Kupka, literárne vedkyne Zora Prušková a Ivana Taranenková.

Anasoft litera 2015: Medzerový plod

Veronika Šikulová je na Cenu Anasoft litera nominovaná už po tretí raz. Po Domčeku jedným ťahom a Miestach v sieti je tentoraz v hre s Medzerovým plodom.