Anasoft litera 2015: Návštevy

Richard Pupala je nominovaný na cenu Anasoft litera 2015 za zbierku krátkych poviedok a čŕt, ktorá vznikala v priebehu niekoľkých rokov. Zaujímavosťou je, že momentálne sa ako dramaturg podieľa na filmovej adaptácii dvoch poviedok zo zbierky.

Čo nám uniká

Ukážka z knihy Adama Phillipsa Čo nám uniká, v ktorej píše o tom, čo hľadáme v čítaní a ako vždy vieme viac o tom, čo sme nezažili, ako o tom, čo práve prežívame.

Anasoft litera 2015: Hegemónia

Po básnickom debute Monorezeň a Stereozemiaky sa Erik Šimšík odhodlal aj na prózu a jeho zbierka troch noviel Hegemónia sa hneď stala jedným z adeptov na cenu Anasoft litera.

My deti zo stanice Zoo

Príbeh nemeckej tínedžerky, ktorá sa kvôli drogám už v štrnástich dostala k prostitúcii, patrí už tri desaťročia ku kultovým knihám svojho žánru. V slovenčine prvýkrát vychádza až tento týždeň.

Vyhlásenie víťaza Anasoft litera

23. septembra 2015 sa o 19.00 hod. v priamom prenose Rádia Devín dozvieme meno víťaza literárnej ceny Anasoft litera. Rozhodne o ňom odborná porota, v ktorej tento rok zasadli literárny vedec a prekladateľ Adam Bžoch, filozof Marek Debnár, básnik a prekladateľ Valerij Kupka, literárne vedkyne Zora Prušková a Ivana Taranenková.

Anasoft litera 2015: Medzerový plod

Veronika Šikulová je na Cenu Anasoft litera nominovaná už po tretí raz. Po Domčeku jedným ťahom a Miestach v sieti je tentoraz v hre s Medzerovým plodom.

Posledný hippisák

Britský neurológ Oliver Sacks sa s čitateľmi rozlúčil v NYTimes slovami: Čoraz častejšie myslím na šábes, deň odpočinku, siedmy deň týždňa a možno aj siedmy deň ľudského života, keď človek cíti, že to, čo mal spraviť, je hotové a môže s pokojným svedomím odpočívať.

Elena Ferrante o literárnej pravde a ženách

Elena Ferrante od roku 1992, keď jej v Taliansku vyšiel prvý román, postupne získavala svoj okruh čitateľov a čitateliek. Diskusie o tom, či sa za pseudonymom ukrýva muž, radikálne ukončil prvý diel z jej Neapolskej ságy s názvom Geniálna priateľka, ktorý v preklade Ivany Dobrakovovej vyšiel toto leto.

Zánik sveta vinou čiernej mágie

Slávny rakúsky satirik Karl Kraus napriek ukotvenosti vo svojom čase a priestore Viedne prvých dekád 20. storočia prehovára k súčasnému čitateľovi veľmi jasne. Úlohu pretlmočiť jeho slová do dnešnej doby na seba zobral americký spisovateľ Jonathan Franzen a v knihe Projekt Kraus ponúka oveľa viac ako len preklad jeho esejí.

Anasoft litera 2015: Sprievodca nezrozumiteľnosťou

Próza Juraja Briškára Sprievodca nezrozumiteľnosťou sa dostala do desiatky finalistov ceny Anasoft litera 2015. Prinášame vám krátky úryvok z kapitoly nazvanej Mať nejaký význam.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia