Odd. špekulácií

Ukážka z novely americkej spisovateľky Jenny Offill s názvom Odd. špekulácií, ktorá minulý týždeň vyšla vo vydavateľstve INAQUE.

Pod sněhem

Ukážka z najnovšieho románu českej prozaičky a scenáristky Petry Soukupovej Pod sněhem. Autorkin nezaujatý štýl vytvára z banálnych rodinných situácií dramatické udalosti.

Joseph Brodsky: Jazyk je Boh

Pre každého milovníka svetovej poézie nie je neznáme meno Josepha (Josifa) Brodského, ruského a neskôr amerického básnika, esejistu a literárneho kritika (1940 – 1996). Brodsky v roku 1987 získal Nobelovu cenu za literatúru.

Ale nemalo to tak byť... nad knihou Adama Phillipsa

Na začiatku jednej epizódy britského seriálu Black Books s názvom Hello Sun do kníhkupectva vojde muž, ktorý sa mizantropického majiteľa Bernarda (hľadajúceho zapaľovač, ktorý má pod nosom) pýta, či má nejakú knižku od Adama Phillipsa.

Veterán moskovského konceptualizmu

V Moskve a vôbec v Rusku obyvatelia neváhajú zaplatiť za kultúru. V tieto dni aj v čase veľkých mrazov sú veľké rady na výstavu výtvarníka Valentina Alexandroviča Serova v pobočke Treťjakovej galérie na nábreží rieky Moskva. Záujem je aj o umenie, ktoré nie je stredným prúdom.

Aké drahé je zadarmo

Poznanie je niekedy bolestivé - svoje o tom môže rozprávať behaviorálny ekonóm Dan Ariely, ktorý v nasledujúcej ukážke opisuje, ako ho ťažký úraz priviedol k skúmaniu toho, ako sa rozhodujeme.

Nápadne nenápadná Tessa Hadley

Britská spisovateľka Tessa Hadley, s ktorou sa má slovenský čitateľ možnosť stretnúť prostredníctvom poviedok v zbierke Manželská láska, debutovala relatívne neskoro, a najmä nie prvou knihou, ktorú napísala.

Asi Esther

Autobiografický príbeh opisuje tragický koniec židovskej komunity v Kyjeve, ktorej súčasťou bola aj rozvetvená autorkina rodina. Úryvok zachytáva osudy slávneho rodinného atentátnika, strýka Judasa Sterna.

Freakopédia: Prečo zeleným prekáža uhlie, a nie kravy

Štvrtá kniha od autorov Freakonomics prináša výber najlepších článkov z rovnomenného blogu, kde hosťujú aj iní autori. James McWilliams v nasledujúcom texte propaguje skutočnú zelenú revolúciu - hromadný prechod na vegánstvo.

Pravek a iné časy

Pravek z románu Olgy Tokarczukovej je dedina uprostred Poľska, kde sa všednosť preplieta s nezvyčajnosťou, prítomnosť s mýtom a každodenný život je dôležitejší ako veľké udalosti. V búrlivom dvadsiatom storočí bojuje v Praveku niekoľko pokolení niekoľkých rodín o šťastie i budúcnosť.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia