Asi Esther

„Moje nepreložiteľné hviezdy mi ukazovali cestu, písala som a zablúdila na tajnej cestičke gramatiky, človek píše, ako dýcha, neustále som sa usilovala zmierniť užialenosť a útechu, akoby mi toto zmierenie mohlo priniesť závan morského vánku.“

Viedenské bratstvo

Detektívny debut Ingara Johnsruda sa vlani dostal medzi desať najpopulárnejších kníh v Nórsku. Prelínajú sa v ňom dve časové roviny - súčasnosť, kde príbeh začína vraždou členov apokalyptickej sekty a minulosť, keď vyšetrovanie vedie až k temným experimentom z druhej svetovej vojny.

Paolo Giordano: Outsideri ma fascinujú

S Paolom Giordanom sme sa stretli v bratislavskej kaviarni, kým vonku zúrilo nepríjemné, sychravé počasie. Taliansky autor nateraz troch svetových bestsellerov, z ktorého debutu Osamelosť prvočísel sa v Taliansku predalo neuveriteľných milión výtlačkov (a na celom svete osemkrát viac), sa na Slovensku ocitol po prvý raz. S čitateľmi sa stretne v stredu o 18:00 v bratislavskom kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici.

Porota Anasoft litera 2016

Literárna cena Anasoft litera 15. marca 2016 vyhlási desať najlepších prozaických kníh vydaných v roku 2015. V jedenástom ročníku bude o nich rozhodovať porota v zložení: literárne vedkyne Zuzana Bariaková a Marta Součková, prekladateľ Stanislav Vallo, literárny vedec Radoslav Passia a z Českej republiky vydavateľ Petr Minařík.

Odd. špekulácií

Ukážka z novely americkej spisovateľky Jenny Offill s názvom Odd. špekulácií, ktorá minulý týždeň vyšla vo vydavateľstve INAQUE.

Pod sněhem

Ukážka z najnovšieho románu českej prozaičky a scenáristky Petry Soukupovej Pod sněhem. Autorkin nezaujatý štýl vytvára z banálnych rodinných situácií dramatické udalosti.

Joseph Brodsky: Jazyk je Boh

Pre každého milovníka svetovej poézie nie je neznáme meno Josepha (Josifa) Brodského, ruského a neskôr amerického básnika, esejistu a literárneho kritika (1940 – 1996). Brodsky v roku 1987 získal Nobelovu cenu za literatúru.

Ale nemalo to tak byť... nad knihou Adama Phillipsa

Na začiatku jednej epizódy britského seriálu Black Books s názvom Hello Sun do kníhkupectva vojde muž, ktorý sa mizantropického majiteľa Bernarda (hľadajúceho zapaľovač, ktorý má pod nosom) pýta, či má nejakú knižku od Adama Phillipsa.

Veterán moskovského konceptualizmu

V Moskve a vôbec v Rusku obyvatelia neváhajú zaplatiť za kultúru. V tieto dni aj v čase veľkých mrazov sú veľké rady na výstavu výtvarníka Valentina Alexandroviča Serova v pobočke Treťjakovej galérie na nábreží rieky Moskva. Záujem je aj o umenie, ktoré nie je stredným prúdom.

Aké drahé je zadarmo

Poznanie je niekedy bolestivé - svoje o tom môže rozprávať behaviorálny ekonóm Dan Ariely, ktorý v nasledujúcej ukážke opisuje, ako ho ťažký úraz priviedol k skúmaniu toho, ako sa rozhodujeme.