Príbehy podivného pocestného

Z domu ho vyhnali zázračné príbehy, a najmä jeden, ktorý mu mohol priniesť obrovské bohatstvo, alebo ho pripraviť o život.“ Aj takto nejako začína nový Rushdieho román. Napriek tomu, že je to „typický Rushdie“ akoby sám seba parodoval a navyše nevedel kedy prestať.

Salman Rushdie: Čarodejnica z Florencie, prel. O. Havrila, Slovart: 2010, 360 s.

Rytier lásky smutnej postavy

Robert Menasse sa vo svojom románe díva cez kľúčovú dierku nielen do spálne generácie, na ktorú sa zabudlo, ktorá sa nikdy nestihla stať ani len cieľovou skupinou marketingovej kampane na šťastný život.

Robert Menasse: Don Juan de la Mancha. prel. K. Széherová. Kalligram: 2010, 192 s.

Guláš z turula (úryvok)

Samovražda je najväčším exportným úspechom maďarskej kultúry. Ani jeden maďarský spisovateľ, maliar alebo herec nedosiahol taký úspech ako pesnička Szomorú vasárnap – hymna samovrahov celého sveta, jediný maďarský hit vo svetovom meradle.

Stratený v prúde času

Ak by Michal Hvorecký náhle prerušil svoj najnovší román na 92. strane a pokračoval o sto strán ďalej, bolo by to veľmi príjemné – a aj vtipné a poučné – čítanie na leto. Žiaľ, kdesi medzi Passau a slovensko-maďarskou hranicou nastala u neho spisovateľská paralýza.

Michal Hvorecký: Dunaj v Amerike. Marenčin PT: 2010. 336 s.

Skrytý pôvab viktoriáncov

Najnovší preklad románu britskej autorky Sarah Watersovej nepochybne zaujme už svojou obálkou. Nejde však o žiadnu lacnú a kritikmi preceňovanú erotickú novelu.

Sarah Watersová: Špičkou jazyka. prel. B. Puchalská, ARGO: 2009, 512 s.

Muži sú z Rotha, ženy z Jongovej?

Portnoyov komplex a Strach z lietania – dva americké romány, ktoré vyšli krátko po sebe, navonok vyzerajú podobne, ale ich úroveň je neporovnateľná.

Diablov spisovateľ

Nový román Carlosa Ruiza Zafóna je najrýchlejšie predávanou knihou v dejinách španielskeho vydavateľského priemyslu. Napriek komerčnému úspechu v nej však Zafón svoj Tieň vetra neprekročil.

Carlos Ruiz Zafón: Anjelská hra. prel. M. Slezáková. Ikar: 2009

O hollywoodizácii vína

"Študovať barbarov, ako vyplieňujú perifériu, nie ako napádajú hlavné mesto." To je cieľ talianskeho spisovateľa Alessandra Baricca, keď si v esejistickej knihe Barbari vyberá ako tri príklady futbal, knihy a víno. Ilustruje nimi stratégiu invázie barbarov.

Hádanky pred zrkadlom

Turecký Istanbul má dobrý rok. Spolu s nemeckými mestami v Porúrí a maďarským Pécsom sa stal Európskym mestom kultúry. Exkurzia do tohto správne vibrujúceho chaosu, kde sa kultúry stretávajú a miešajú, je priam povinná.

Orhan Pamuk: Čierna kniha, prel. O. Kořínek, Slovart: 2009

24-hodinové Psycho

V roku 2006 Museum of Modern Art v New Yorku vystavovalo inštaláciu Douglasa Gordona, ktorý v nej spomalil film Psycho na rovných 24 hodín.

Don DeLillo: Point Omega. Picador: 2010, 124 s.