Intímny portrét imperátorky Kataríny II. – sex, lži a depeše

Prehrabávanie sa v archívoch panovníckych domov môže byť niekedy dosť suchopárne, pričom jeho dobrodružnosť sa miestami blíži akčnosti listovania v katalógu drobného železiarskeho tovaru.

Virginia Rounding: Catherine the Great – Love, Sex and Power, Arrow Books: 2007, 592 s.

Sexuálna revolúcia podľa Martina Amisa

Vydanie dvanásteho Amisovho románu Pregnant Widow sprevádzala kampaň v médiách, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani výrobcovia spotrebného tovaru.

Martin Amis: Pregnant Widow. Jonathan Cape: 2010. 480 s.

Minulosť je len milosrdná ilúzia

Drndić suverénne pracuje s košatým tokom spomínania. Realistickým charakterom jazyka a vetami často nabitými neľútostným sarkazmom ukazuje, že nestojí o melanchóliu. Jej terapia je nepríjemná.

Daša Drndić, Sonnenschein, prel. K. Chmel, Kalligram: 2010, 508 s.

Kamarátky až za hrob

Záhrobie zdá sa neobchádza ani chick-lit. Osamelé dievčatá sa zjavne prestali báť duchov a ich prítomnosť v modernom svete je viac než vítaná. Teda aspoň v ľahkom letnom čítaní najnovšieho románu Sophie Kinselly s názvom Twenties Girl.

Sophie Kinsella: Twenties Girl. Random House: 2009. 432 s.

Stredoeurópske osudy

U susedov nie je nikto prorokom, mohli by si spoločne povedať György Faludy a Gregor von Rezzori. V slovenčine zatiaľ totiž nevyšla ani jedna z ich kníh. Zato britské vydavateľstvo Penguin ich zaradilo do najnovšej edície stredoeurópskych klasikov.

György Faludy: My Happy Days in Hell. 528 s.; Gregor von Rezzori: The Snows of Yesteryear. Penguin Classics: 2010, 304 s.

Americké ilúzie o Stalinovom raji

Sovietsky režim pripravil o život milióny svojich občanov, ale aj státisíce cudzincov. Mnohí z tisícov Američanov, ktorí tam prišli o život, prišli do Sovietskeho zväzu dobrovoľne.

Tim Tzouliadis: Opuštění. Z velké krize do gulagu. Prel. P. Šustrová. BB Art 2010, 454 s.

Dostojevskij na Manhattane

Americkí recenzenti Osem bielych nocí už stihli označiť za najlepšiu knihu roku 2010. Takéto tvrdenie ak nie predčasné, je minimálne podozrivé. Acimanov román nemusí byť najlepší, rozhodne je však pozoruhodný a odlišný od iných porovnateľne ambicióznych textov.

André Aciman: Eight White Nights. Farrar, Straus and Giroux: 2010, 360 s.

Príbehy podivného pocestného

Z domu ho vyhnali zázračné príbehy, a najmä jeden, ktorý mu mohol priniesť obrovské bohatstvo, alebo ho pripraviť o život.“ Aj takto nejako začína nový Rushdieho román. Napriek tomu, že je to „typický Rushdie“ akoby sám seba parodoval a navyše nevedel kedy prestať.

Salman Rushdie: Čarodejnica z Florencie, prel. O. Havrila, Slovart: 2010, 360 s.

Rytier lásky smutnej postavy

Robert Menasse sa vo svojom románe díva cez kľúčovú dierku nielen do spálne generácie, na ktorú sa zabudlo, ktorá sa nikdy nestihla stať ani len cieľovou skupinou marketingovej kampane na šťastný život.

Robert Menasse: Don Juan de la Mancha. prel. K. Széherová. Kalligram: 2010, 192 s.

Guláš z turula (úryvok)

Samovražda je najväčším exportným úspechom maďarskej kultúry. Ani jeden maďarský spisovateľ, maliar alebo herec nedosiahol taký úspech ako pesnička Szomorú vasárnap – hymna samovrahov celého sveta, jediný maďarský hit vo svetovom meradle.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia