Ázia bez servítky

Čaro starých cestopisov je v tom, že nám približujú krajiny také, aké ich už nemáme možnosť uvidieť. Kniha belgicko-francúzskeho básnika a maliara Henriho Michauxa Barbar v Ázii je ešte okorenená aj prostorekosťou, ktorú mnohí môžu považovať za škandalóznu.

Henri Michaux: Barbar v Asii. prel. H. Zahradníčková, Tichá Byzanc: 2010, 240 s.

Na gondole po Gange

Recenzent najčerstvejšieho románu Geoffa Dyera sa musí od prvej chvíle brániť útoku na vlastnú objektivitu či potrebný odstup od literárneho diela. „Hrozí“ mu totiž solidarita s hlavnou postavou.

Geoff Dyer: Jeff v Benátkách, Smrt v Benáresu. prel. V. Klásková. Host:2010, 340 s.

Čo znamená byť židom v 21. storočí?

Prestížnu Bookerovu cenu tento rok na veľké prekvapenie britských stávkových kancelárií dostal Howard Jacobson za svoj tragicko-komický román o židovstve, smútku a stratách.

Howard Jacobson: The Finkler Question, Bloomsbury: 2010, 320 s.

Ajhľa, krajan

Po formálnej stránke je to veľmi nenápadná kniha. Nejde ani o novinku a už vôbec nie o bestseller. A keďže vyšla v malom nemeckom vydavateľstve, zdanlivo neexistuje dôvod, prečo by mohla zaujímať aj slovenského čitateľa. Autorom je však Tuvia Rübner, izraelský básnik, prekladateľ, literárny vedec a – bratislavský rodák.

Tuvia Rübner: Ein langes kurzes Leben. Rimbaud: 2004.

C ako kód života, kokaín a komunikácia

Keď sa kniha ešte pred svojím vydaním dostane do nominácie na prestížnu Bookerovu cenu, očakávania čitateľov sú oprávnene vysoké. V prípade Toma McCarthyho sa napĺňajú len miestami.

Tom McCarthy: C. Jonathan Cape: 2010. 320 s.

Posadnutosť zrkadlením

Autorka už aj sfilmovaného románu Zakliaty v čase si ako tému svojej novej knihy zvolila posadnutosť ako formu lásky - realistický príbeh dvojičiek a trochu predvídateľnú duchársku story.

Audrey Niffeneggerová: Desivá symetria. Prel. L. Nížníková-Kollárová. Ikar: 2010. 400 s.

Intímny portrét imperátorky Kataríny II. – sex, lži a depeše

Prehrabávanie sa v archívoch panovníckych domov môže byť niekedy dosť suchopárne, pričom jeho dobrodružnosť sa miestami blíži akčnosti listovania v katalógu drobného železiarskeho tovaru.

Virginia Rounding: Catherine the Great – Love, Sex and Power, Arrow Books: 2007, 592 s.

Sexuálna revolúcia podľa Martina Amisa

Vydanie dvanásteho Amisovho románu Pregnant Widow sprevádzala kampaň v médiách, za ktorú by sa nemuseli hanbiť ani výrobcovia spotrebného tovaru.

Martin Amis: Pregnant Widow. Jonathan Cape: 2010. 480 s.

Minulosť je len milosrdná ilúzia

Drndić suverénne pracuje s košatým tokom spomínania. Realistickým charakterom jazyka a vetami často nabitými neľútostným sarkazmom ukazuje, že nestojí o melanchóliu. Jej terapia je nepríjemná.

Daša Drndić, Sonnenschein, prel. K. Chmel, Kalligram: 2010, 508 s.

Kamarátky až za hrob

Záhrobie zdá sa neobchádza ani chick-lit. Osamelé dievčatá sa zjavne prestali báť duchov a ich prítomnosť v modernom svete je viac než vítaná. Teda aspoň v ľahkom letnom čítaní najnovšieho románu Sophie Kinselly s názvom Twenties Girl.

Sophie Kinsella: Twenties Girl. Random House: 2009. 432 s.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia