Kniha 2010

Tak ako vlani redaktori týchto stránok vybrali niekoľko kníh, ktoré ich tento rok zaujali. Zároveň všetkým našim čitateľom ďakujeme za podporu a dúfame, že vás nesklameme ani budúci rok. Tak, aby bol šťastný. Inaque sa vráti po prázdninách v januári.

Večná nespokojnosť s vlastným dielom

Cesare Pavese bol jedným z najvýznamnejších talianskych básnikov a prozaikov 20. storočia. Denníky, ktoré sú dôkazom jeho talentu a citu pre umeleckú skratku, vychádzajú v češtine šesťdesiat rokov po smrti ich autora.

Cesare Pavese: Řemeslo života. prel. K. Vinšová, Tichá Byzanc: 2010, 366 s.

Srdcia vyprázdnené smútkom

Americká spisovateľka Nicole Kraussová zaujala svojím druhým románom s trochu lacno znejúcim názvom Dejiny lásky. Aj vďaka nemu sa dostala na zoznam dvadsiatich najtalentovanejších autorov mladších ako štyridsať rokov.

Nicole Krauss: Great House.W. W. Norton & Company: 2010, 290 s.

Pozor pri návrate domov!

V českej literatúre často zneli (a znejú) mravokárske výzvy, aby sa spisovatelia nebáli venovať bolestným, chúlostivým témam z dávnej i nedávnej minulosti. Vlastne to ani nie je české špecifikum. Od literatúry sa očakáva katarzia.

Radka Denemarková: Peníze od Hitlera, Host Brno: 2006

Ázia bez servítky

Čaro starých cestopisov je v tom, že nám približujú krajiny také, aké ich už nemáme možnosť uvidieť. Kniha belgicko-francúzskeho básnika a maliara Henriho Michauxa Barbar v Ázii je ešte okorenená aj prostorekosťou, ktorú mnohí môžu považovať za škandalóznu.

Henri Michaux: Barbar v Asii. prel. H. Zahradníčková, Tichá Byzanc: 2010, 240 s.

Na gondole po Gange

Recenzent najčerstvejšieho románu Geoffa Dyera sa musí od prvej chvíle brániť útoku na vlastnú objektivitu či potrebný odstup od literárneho diela. „Hrozí“ mu totiž solidarita s hlavnou postavou.

Geoff Dyer: Jeff v Benátkách, Smrt v Benáresu. prel. V. Klásková. Host:2010, 340 s.

Čo znamená byť židom v 21. storočí?

Prestížnu Bookerovu cenu tento rok na veľké prekvapenie britských stávkových kancelárií dostal Howard Jacobson za svoj tragicko-komický román o židovstve, smútku a stratách.

Howard Jacobson: The Finkler Question, Bloomsbury: 2010, 320 s.

Ajhľa, krajan

Po formálnej stránke je to veľmi nenápadná kniha. Nejde ani o novinku a už vôbec nie o bestseller. A keďže vyšla v malom nemeckom vydavateľstve, zdanlivo neexistuje dôvod, prečo by mohla zaujímať aj slovenského čitateľa. Autorom je však Tuvia Rübner, izraelský básnik, prekladateľ, literárny vedec a – bratislavský rodák.

Tuvia Rübner: Ein langes kurzes Leben. Rimbaud: 2004.

C ako kód života, kokaín a komunikácia

Keď sa kniha ešte pred svojím vydaním dostane do nominácie na prestížnu Bookerovu cenu, očakávania čitateľov sú oprávnene vysoké. V prípade Toma McCarthyho sa napĺňajú len miestami.

Tom McCarthy: C. Jonathan Cape: 2010. 320 s.

Posadnutosť zrkadlením

Autorka už aj sfilmovaného románu Zakliaty v čase si ako tému svojej novej knihy zvolila posadnutosť ako formu lásky - realistický príbeh dvojičiek a trochu predvídateľnú duchársku story.

Audrey Niffeneggerová: Desivá symetria. Prel. L. Nížníková-Kollárová. Ikar: 2010. 400 s.

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia