siete

Edičný plán jeseň 2021

Prinášame informácie o novinkách, ktoré vydávame v jesenných mesiacoch.

V septembri vychádza doteraz nevydaná autobiografická novela Simone de Beauvoir s názvom Nerozlučné.

Príbeh inšpirovaný priateľkou, ktorá umrela krátko pred svojimi dvadsiatymi druhými narodeninami, bol pre Simone de Beauvoir pravdepodobne príliš osobný, aby ho uverejnila v čase jeho vzniku. Dnes však doplnený fotografiami zachytávajúcimi reálne priateľstvo, ktoré Simone de Beauvoir inšpirovalo a mučilo, ako aj doslovom autorkinej adoptívnej dcéry, ktorá ho objavila v zásuvke, predstavuje literárnu udalosť.

Ďalšou septembrovou novinkou je prerozprávanie Ovídiových Premien ženským hlasom. Prebuď sa, Siréna vychádza v preklade Maríny Gálisovej.

Mýty, ktoré vo svojich slávnych Premenách prerozprával Ovídius, obývajú rôzne ženské bytosti: zvodkyne a obludy, nymfy a polobohyne.

Čo však počujeme, keď príbeh o žene utekajúcej pred mužom vyrozpráva tá, ktorá túžila len uniknúť znásilneniu? Alebo keď milovaný chladne opätuje pohľad zvádzajúcej? Keď sa o obludných metamorfózach dozvieme od tých, ktoré sa premenili? Prebuď sa, Siréna je novým pohľadom na mýty, tónom moderným aj starobylým znovu otvára príbehy o láske, strate, znásilnení, pomste a premene. Obnažuje násilie, ktoré je podhubím a stále zvučiacou strunou Ovídiových stránok, príbehov, ktoré pomohli vybudovať a posilňovať skreslený pohľad na ženy v celých stáročiach výtvarného umenia a literatúry.

Nina MacLaughlin zapája reč hrdinskej epiky aj rockovej hudby, bežných ľudí aj ľudových piesní, príbehov šepotaných pri ohni aj terapeutických sedení a tak odhaľuje pravdy, ktoré sa strácajú, keď príbehy žien rozprávajú a prekladajú muži. Obľúbeným, ale zároveň ošúchaným mýtom vdychuje nový život.

Ďalšou septembrovou novinkou je druhá časť trilógie o Vernonovi Subutexovi, ktorá vychádza v preklade Ane Ostrihoňovej.

Rocková hviezda Alex Bleach je mŕtvy, ale jeho tajomstvo stále niektorých zaujíma a máta. Vernon k nemu vlastní kľúč a naposledy sme ho videli ležať v horúčkach na lavičke parížskeho parku. Má videonahrávky, ktoré otrasú svetom a lov na ne je už v plnom prúde. 

Zatiaľ si milenci a vrahovia vo Vernonovom okolí vybavujú účty. Aïcha chce vedieť, ako naozaj zomrela jej matka, ak sa jej podarí nájsť zodpovedných, chce, aby zaplatili. Hyena potrebuje nájsť Bleachove nahrávky a vymotať sa z komplikovaných citov k Anaïs – asistentke svojho šéfa. A pokiaľ ide oňho, producent Laurent Dopalet sa v žiadnom prípade nesmie dozvedieť, ako s ním vybabrala.

Zatiaľ si milenci a vrahovia vo Vernonovom okolí vybavujú účty. Aïcha chce vedieť, ako naozaj zomrela jej matka a ak sa jej podarí nájsť zodpovedných, chce, aby zaplatili. Hyena potrebuje nájsť Bleachove nahrávky a vymotať sa z komplikovaných pocitov voči Anaïs – asistentke svojho šéfa. A pokiaľ ide oňho, producent Laurent Dopalet sa v žiadnom prípade nesmie dozvedieť, ako s ním vybabrala.

Hervé Le Tellier získal vlani  Goncourtovu cenu za svoj román Anomália, ktorý vychádza v preklade Márie Michalkovej.

Kým by sme boli, keby sme spravili iné rozhodnutia? Prezradili tajomstvá, odišli zo vzťahu, napísali knihu? Všetci nad tým premýšľame, pasažieri letu Air France 006 to však zistia.

V júni 2021 otrasie životmi stoviek mužov a žien na palube letu Air France z Paríža do New Yorku nečakaná udalosť. V istom zmysle viedli dvojitý život, už keď nasadali do lietadla: či už seriózny otec rodiny a podnikateľ Blake pracujúci ako nájomný vrah, nigérijská popstar Slimboy využívajúca povesť sukničkára na maskovanie svojej sexuálnej orientácie, alebo nenápadný spisovateľ Victor Miesel nepôsobiaci ako autor celosvetového bestsellera.

Pri klesaní na letisko JFK sa stroj dostane do oblasti silných turbulencií a lietadlo pristane na druhej strane dokonale známej, no zároveň absolútne bizarnej reality.

Anomália je brilantný román, v ktorom sa logické stretáva s magickým v skúmaní toho, čo uniká nášmu pochopeniu.

V preklade Kamily Laudovej vychádza druhý diel trilógie Rachel Cusk s názvom Tranzit.

Faye sa po rozvode presťahuje aj s malými synmi do Londýna. Rozpad sa stáva katalyzátorom viacerých zmien a posunov – osobných, morálnych, umeleckých a praktických –, kým sa snaží vytvoriť novú realitu pre seba a svoje deti. V meste sa musí konfrontovať s aspektami života, ktorým sa doposiaľ snažila vyhýbať, a zvažuje otázky zraniteľnosti a moci, skazy a obnovy.

Inteligentná rozprávačka sa ponára hlbšie do tém načrtnutých v románe Obrys a poskytuje prenikavé a dojemné úvahy o detstve a osude, hodnote utrpenia, morálnych problémoch osobnej zodpovednosti a záhady, ktorou je zmena.

Ďalším jesenným románom je neopísateľný text od Sibylle Berg s názvom GRM. Brainfuck, ktorý vychádza v preklade Paulíny Šedíkovej Čuhovej.

„Kniha ako nálož. Brutálna a nežná zároveň. Ursula März, Zeit


Diktatúra štátu v štýle Veľkého brata je bezmála dokonalá. Každý deň sa ďalšia západná krajina mení na autokraciu. Ľudí nahrádzajú algoritmy, ľudia sa nahrádzajú navzájom, miesto pre sny už takmer neexistuje. Iba v hudbe.

Štyria mladí ľudia sa pokúšajú o revolúciu – sprevádza ich grim, najlepší britský vynález od čias panku. Nejde o dystópiu. Je to svet, v ktorom žijeme. Dnes. Alebo možno zajtra.

Nebude to zlé. Len iné. Vitajte vo svete GRM.

Na jeseň vyjde aj dlho očakávaná novinka Dievča, žena, iné, za ktorú jej autorka Bernardine Evaristo získala Booker Prize, memoáre Vedľajšie postavy s podtitulom Čakanie na Jacka Kerouaca, ktoré napísala jeho bývalá priateľka Joyce Johnson či pokračovanie románu Tá, čo sa vracia s názvom Južné predmestie.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email