John William Waterhouse: Echo and Narcissus
Kristin Dombek
Meghan Daum
Peter Birčák
Kate Bolick
Aňa Ostrihoňová
Adam Phillips
Tomáš Mrva
Foto: Peter Musolino, Flickr.com (licencia Creative Commons)
Tomáš Mrva
Foto: Flickr.com (Chrism Gilmore, licencia Creative Commons)
Vera Cosculluela
Výrez z portrétu Ľudovíta Štúra od Jozefa Božetecha Klemensa, obraz sa nachádza v expozícií Slovenského národného literárneho múzea Matice slovenskej v Martine
Peter Podolan
Foto: Flickr.com (Ian Sanderson)
Branislav Kovár
Peter Podolan

Sprisahanci všetkých krajín, spojte sa!

Podľahne im skoro každý, od docenta Roberta Fica až po dedinčanov v afganských horách. Konšpiračné teórie na prvý pohľad pôsobia neškodne, ako alternatívne alebo exotické verzie udalostí, ale ich dôsledky stáli už životy miliónov ľudí.

Toto konštatovanie nie je ani zďaleka prehnané, keďže medzi najvýznamnejšie konšpiračné teórie patrí tá o svetovláde židov, ktorá sa stala základom nacistickej ideológie. Protokoly sionských mudrcov - podvrh, ktorý bol zlepencom starších fiktívnych textov - sa používali (a stále používajú) ako obvinenie jedného národa takmer zo všetkého, čo sa na svete deje, a to nielen v hitlerovskom Nemecku.

Charta islamského hnutia Hamas dodnes považuje Protokoly za autentické a súčasné dianie za dôkaz ich pravdivosti. Aj na Slovensku som sa stretol s ľuďmi, ktorí ich brali úplne vážne ako keby to bol relevantný historický dokument. V rôznych priamych alebo nepriamych odkazoch sa používajú aj v iných, zdanlivo nesúvisiacich teóriách. Veď izraelská tajná služba Mossad je v niektorých chorých mysliach predsa za všetkým zlým, čo ľudstvo postihne.

Len zdanlivo neškodné

Úlohe konšpiračných teórií v moderných dejinách sa venuje kniha britského novinára Davida Aaronovitcha Voodoo Histories. Ako žid si toho Aaronovitch na túto tému nepochybne vypočul a prečítal dosť. Paradoxne, neboli to Protokoly sionských mudrcov, ktoré ho inšpirovali k napísaniu knihy, ale ďalšia slávna konšpiračná teória o tom, že Američania nikdy nepristáli na Mesiaci, ale všetko nakrútili vo filmovom štúdiu.

Práve tento, na prvý pohľad neškodný príbeh, používa Aaronovitch ako príklad najväčšieho nedostatku konšpiračných teórií, a to úplne absurdných predstáv o tom, čo je uskutočniteľné a reálne a čo už nie. Kritickú analýzu, ktorej sa ich zástancovia dožadujú pri „oficiálnej“ verzii, totiž úplne ignorujú pri svojich vlastných vybájených predstavách.

Ľudia, ktorí nie sú schopní akceptovať, že by Američania nedokázali vyslať ľudí na Mesiac, prípadne, že sú natoľko zvrhlí, aby si sami zlikvidovali obidve veže Svetového obchodného centra, veria tomu, že by si niekto skutočne dal námahu organizovať takú komplikovanú akciu, do ktorej treba zapojiť stovky ľudí, ktorí všetko pripravia a bezchybne uskutočnia a zároveň dúfať, že všetci aktéri budú mlčať až za hrob.

Počuli ste už niekoho priznať sa k účasti na nakrúcaní fiktívneho pristátia na Mesiaci, zavraždení Kennedyho, Marilyn Monroe alebo princeznej Diany alebo k tomu, že nainštaloval výbušniny do dvojičiek? Ja nie, ale fanúšikovia konšpiračných majú po ruke niekoľko vysvetlení. Určite ich tajné služby zastrašovali, a tak mlčia. Našli sa statoční ľudia, ktorí sa otvorene postavili voči Hitlerovi a Stalinovi. Naozaj by sa nenašiel ani jeden spravodlivý, čo by oponoval CIA alebo FBI?

Neškodnosť teórie o vymyslenej ceste na Mesiac je tiež len relatívna. Z ľudí, ktorí sa na nej reálne podieľali, totiž robí podvodníkov a klamárov. Keď americký konšpiračný teoretik Bart Sibrel povedal Buzzovi Aldrinovi, ktorý bol účastníkom prvého letu na Mesiac, že je klamár a zbabelec, tak od slávneho astronauta veľmi rýchlo dostal po papuli. Nemusíte mať radi Georga Busha alebo anglickú kráľovnú, ale verejne tvrdiť, že zosnovali zabitie iných ľudí, je v civilizovanej krajine na žalobu.

Ak chcete mať približnú predstavu, ako by väčšina konšpirácií dopadla, stačí si spomenúť na jeden taký pokus zo 70. rokov – aféra Watergate bola takmer učebnicovým prípadom. Babráci boli už samotní priami páchatelia, ktorí sa vlámali do kancelárií Demokratickej strany a nechali sa prichytiť priamo pri čine. Korunu všetkému nasadil prezident Richard Nixon, ktorý si nielen nahrával rozhovory so spolupracovníkmi, ale nemal ani toľko rozumu, aby ich potom vymazal. Sprisahanecký pokus sa skončil jedinou abdikáciou amerického prezidenta v dejinách.

Politické konšpirácie

Cenné je aj to, že Aaronovitch neobišiel ani politické procesy v bývalom Sovietskom zväze, kde si prokurátori vymysleli scenáre rôznych rozvracačských sprisahaní. Samotní obžalovaní sa zrejme aj sami museli čudovať tomu, aké takmer až nadprirodzené schopnosti organizovať protištátnu činnosť im pripisovali. Bol to ďalší príklad toho, ako sa vyfabrikované dokumenty a scenáre dajú použiť na likvidáciu politických nepriateľov.

Hoci autor sa v knihe nevenuje československým politickým procesom, je treba spomenúť, že v tomto sme ani zďaleka nezaostávali za naším veľkým vzorom. V procese s Rudolfom Slánským a jeho „protištátnym sprisahaneckým centrom“ boli obžalovaní označení za trockistov, titoistov a sionistov (väčšina bola židovského pôvodu) a tak ako ich sovietski kolegovia sa priznávali aj k tým najfantastickejším zločinom.

Kľúčovou otázkou zostáva, prečo sú konšpiračné teórie také úspešné a často im uveria aj inak pomerne racionálni ľudia. Podľa Aaronovitcha je to najmä preto, že ponúkajú lepší príbeh ako skutočné udalosti. Na správe o tom, že Kennedyho zastrelil Lee Harvey Oswald, nie je nič výnimočné. Ak však do hry zapojíte mafiu, tajné služby, či už americké, sovietske alebo izraelské, tak vám pred očami vzniká napínavý politický triler s množstvom aktérov, zápletkami a senzačnými odhaleniami. To, že to deformuje náš pohľad na svet, je už celkom iná záležitosť.

Aj keď to Aaronovitch v knihe spomína len nepriamo, do konšpiračných teórií si často premietame vlastnú predstavu o svete. Výborným príkladom sú slovenskí politici. Premiér Robert Fico nemá dôvod neveriť tomu, že súčasnú ekonomickú krízu niekto naplánoval a zároveň verí tomu, že šéfredaktori slovenských novín nemajú nič iné na práci, len sa dohadovať, ako ho budú synchronizovane kompromitovať.

Mikuláš Dzurinda mal zase svoju záhadnú škodiacu skupinku, Vladímir Mečiar by mohol napísať príručku konšpirátora, veď nás obohatil o samoúnos Michal Kováča mladšieho, samovýbuchy auta Róberta Remiáša a pred domom poslanca Gauliedera a niekoľko fantómových atentátov na jeho osobu. Existencia Slovenskej národnej strany je v podstate postavená na konšpiračnej teórii, podľa ktorej južné Slovensko je plné maďarských agentov, ktorí popri pestovaní melónov a papriky organizujú vytvorenie Veľkého Maďarska. Žijeme skutočne v zlatej ére konšpiračných teórií, a to je nielen smutné, ale aj nebezpečné.

David Aaronovitch: Voodoo Histories – The Role of the Conspiracy Theory in Shaping Modern History, Jonathan Cape. 2009, 368 s.

vybrali.sme.sk vybrali.sme.sk    facebook Pridať na FaceBook    print Vytlačiť

Najčítanejšie články

Najčítanejšie články za posledných 7 [30] dní

Inzercia